ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 18:33

Almanya'da koalisyon görüşmelerinde eyaletler ‘enerjik’


Almanya'nın başkenti Berlin’deki Büyük Koalisyon müzakerelerine katılan eyalet politikacılarını en çok enerji politikaları meşgul ediyor. Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) lideri Armin Laschet, eyaletlerdeki Sosyal Demokrat Partili (SPD) yöneticilerin enerji konusunda farklı yaklaşımları olduğunu, ancak CDU’nun ütün eyaletlerin uzlaştığı bir formül için uğraştığını söyledi.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde enerji ve yenilenebilir enerji siyaset gündeminin merkezine oturdu. Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki lideri Armin Laschet, Berlin’deki koalisyon görüşmelerinde esas sorunun enerji çalışma grubunda olacağını söyledi.

Bu konuda çalışma grubunda çok net olduklarını dile getiren politikacı, SPD adına bu gruba katılan KRV Başbakanı Hannelore Kraft ile Aşağı Saksonya Başbakanı Stephan Weil’in farklı fikirler taşıdığını ileri sürdü. Kraft’ın eyaletindeki durumdan yola çıkarak yenilenebilir enerjiyi kömüre bağlı düşündüğünü belirten CDU’lu politikacı, Weil’in de kendi eyaletinde imkanı daha geniş olan rüzgar enerjisi taraftarı olduğunu ileri sürdü. CDU’nun KRV’deki teşkilatlanması olarak farklı düşüncede olan diğer eyaletleri de düşünerek mutabık olunabilecek ulusal bir anlaşmaya varmak ve sorunu bu şekilde çözmek istediklerinin altını çizen Laschet, “Otuz yıl gibi yakın bir gelecekte gaz, kömür ve taş kömürü enerjisine ihtiyacımız olacağı için buna uygun bir geçiş düşünülmeli.” dedi.

KRV Başbakanı Hannelore Kraft geçtiğimiz günlerde “İşyerleri yenilenebilir enerjiden daha önemlidir” ifadesini kullanarak iş kaybının olacağını ve dolayısıyla yenilenebilir enerjiye geçişin çok daha uzun zamana yayılacağını ima ederek KRV’li koalisyon ortağı Yeşiller’i kızdırmıştı.

Diğer taraftan KRV eyalet olarak Berlin’deki koalisyon görüşmelerine tarihi bir katılımla dahil oldu. Eyalet tarihinde hiç olmadığı kadar kalabalık bir grupla görüşmelere katıldıklarını söyleyen Laschet, 2005 ve 2009 seçimlerinin akabinde koalisyon görüşmelerine vekillerin bile alınmadığını hatırlattı. Laschet, partisinden 25 KRV’li siyasetçinin 15 adet çalışma grubunda görev aldığını ifade etti. Aynı şekilde KRV’li SPD’den de 17 politikacının görüşmelere katılmasını olumlu karşılayan Laschet, sonucun eyaletin yeni koalisyonda temsili adına çok iyi sonuçları beraberinde getireceğini dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER