ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 21:45

Almanya’da enflasyonu bu kez gıda fiyatları tırmandırdı


Almanya’da gıda fiyatlarındaki yüzde 5,4 oranındaki artış enflasyonu yükselişe geçirdi. Gıda maddelerindeki fiyat artışında bir ay içinde yüzde 12,1 oranıyla sebzeler başı çekti. Sebzeleri yüzde 9,2 ile meyve ve yüzde 9,7 ile yemeklik yağ, yüzde 5,6 ile et ve et mamulleri izliyor.

Almanya’da enflasyon özellikle gıda maddelerinin fiyatındaki artıştan dolayı yükselişte. Geçen ay yarım senelik bir aradan sonra tekrar yükselişe geçen enflasyonun geçtiğimiz nisan ayına göre yüzde 0,4, 2012 mayısına göre ise yüzde 1,5 oranında arttığı açıklandı. Pahalanmadaki oranı bariz bir artış olarak değerlendiren ekonomi çevreleri gelişmeden gıda fiyatlarındaki yüzde 5,4 oranındaki artışı sorumlu tuttu.

Gıda maddelerindeki fiyat artışında bir ay içinde yüzde 12, 1 oranıyla sebzeler başı çekti. Sebzeleri yüzde 9,2 ile meyve ve yüzde 9,7 ile yemeklik yağ, yüzde 5,6 ile et ve et mamulleri, yüzde 4,3 ile süt ürünleri ve yumurta takip etti. Enflasyonu yüksek gösteren bir diğer amil ise şans oyunlarının fiyatlarına yüzde 21,1 oranında zam gelmesi oldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER