ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 16:51

Almanya'da emeklilik düzenlemesine onay


Almanya'da Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde kabul edilen son yasal düzenlemeler en çok dar gelirli çalışanları sevindirecek. Buna göre ek işlerde çalışanların azami gelir sınırı yükseltilirken, zorunlu sigortaya tabi olarak çalışanlardan yapılan emeklilik kesintileri de belirgin oranda azaltıldı. Eyaletler diğer yandan ise abartılı zamlarıyla otomobil sahiplerini aylardır bezdiren akaryakıt zincirlerini hiç değilse kısmen dizginleyecek olan yasal düzenlemelere de geçit verdi.

Almanya'da Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi'nde bir yandan vergi anlaşması krizi yaşanırken, diğer yandan da önemli bazı başlıklar çok ciddi tartışmalar yaşanmadan kabul edildi. Geçen haftanın son gününde kabul edilen 25 başlık arasında “mini job” olarak bilinen ek işlerde çalışanların azami gelir seviyesinin yükseltilmesi, emeklilik primlerinin düşürülmesi ve akaryakıt fiyatlarında şeffaflığın temin edilmesi gibi önemli düzenlemeler yer aldı. Kabul edilmeyen başlıklar arasında ise İsviçre ile yapılacak vergi anlaşmasının yanı sıra vergi yasasında yapılmak istenen değişiklikler geldi. Koalisyon hükümetinin bu nedenle vergi yasası başlığı için de Federal Meclis ile Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi arasında arabuluculuk yapan Uzlaşma Komisyonu'nun devreye girip girmeyeceğine karar vermesi gerekiyor.

Kamuoyunda “mini job” olarak bilinen ek işlerde çalışanların azami gelir sınırı yeni düzenlemeyle birlikte 50 euro arttırıldı. Buna göre 2013 yılının ocak ayından itibaren bu işlerde çalışanlar ayda 450 euroya varan miktarda kesintisiz gelir elde edebilecek. Bu arada şimdiye kadar olduğu gibi kazancından emeklilik primi kesintisi yapılmasını istemeyen çalışanların ise artık bunu açıkça belirtmesi gerekecek.

Kabul edilen diğer bir yasa değişikliğine göre ise çalışanlar artık belirgin oranda daha az emeklilik primi ödeyecek. Halen brüt maaşının yüzde 19,6'sı emeklilik primleri için kesilen çalışanlar gelecek yıldan itibaren yüzde 18,9 oranında prim ödeyecek.

Federal Eyalet Temsilcileri Meclisi'nin kabul ettiği yeni düzenlemelerden biri de “İhtiyati Tevkif Yasası” (Sicherungsverwahrung) oldu. Yasayla birlikte tehlikeli suçluların tutukluluk hallerinin diğer mahkûmlardan farklı olması ve daha farklı muamele görmesi güvence altına alınmış olacak.

Yeni düzenlemeyle birlikte artık Federal Ordu'nun davalarıyla askeri davalardan sorumlu bir savcılık ilgilenecek. Kempten-Allgaeu merkezli olması beklenen savcılık Alman askerlerinin yurt dışı operasyonlarında karıştığı suçlar üzerine yoğunlaşacak.

Akaryakıt zincirlerinin fiyat politikalarını şeffaflaştırmak üzere hazırlanan ve eyaletler tarafından onaylanan yeni düzenlemeyle birlikte, enerji pazarında şeffaflık takibatı yapan makamlara elektrik, doğal gaz, benzin ve motorin fiyatlarını merkezi olarak toplama ve değerlendirme yetkisi verildi. Ayrıca akaryakıt istasyonu işleten şirketler de benzin ve motorin fiyatlarında yapacakları her değişikliği eşzamanlı olarak yeni oluşturulacak Şeffaflık Dairesi'ne bildirmekle yükümlü olacak.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER