ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:51

Almanya'da çevreci benzine rağbet yok


Almanya’daki otomobillerin yüzde 90'ı “E10″ tipi benzinle uyumlu çalışıyor. Ancak buna rağmen sürücülerin sadece yüzde 20′si bu çevre dostu benzin türünü tercih ediyor. Organik bazlı E10′un geleceği akaryakıt sektöründe yeniden tartışma konusu haline gelmeye başladı.

Akaryakıt devlerinden Aral’ın şefi Stefan Brok son basın toplantısında itiraf gibi bir açıklamada bulunarak, E10′un piyasaya verilmesinin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmiş olmasına rağmen satışların istenen noktaya gelmediğini ifade etti. Brok, E10 tipi benzinin Aral zincirinin sattığı diğer akaryakıt türleri arasındaki payının yüzde beşte kaldığına dikkat çekti. Focus Online’a konuşan Shell’in sözcüsü ise “Biz de kendi akaryakıt zincirimiz için benzeri rakamlardan söz edebiliriz.” dedi.

UCUZ OLMASINA RAĞMEN TUTULMADI

Akaryakıt istasyonlarındaki satış fiyatı süper benzine göre litre başına 4 Cent daha ucuz olmasına rağmen, eldeki rakamlar sürücülerin yüzde 90'ının bu yakıt türünü tercih etmediğini gösteriyor. Bunun başlıca gerekçeleri arasında ise bioetanol oranı diğer benzinlere göre daha yüksek olan E10′un az da olsa daha fazla yakıt sarfiyatına neden olması öne çıkıyor.

HEDEF ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN AZALTILMASIYDI

Bilindiği üzere karbondioksit emisyon oranı düşük olan ve çevreci özelliğe sahip E10 tipi benzinin satışının durdurulması önceki yıllarda da gündeme gelmişti. İçeriğindeki organik etanol oranı yüzde 5 yerine yüzde 10 olan bu benzin türüyle bilhassa Almanya’nın doğu ve güneyindeki eyaletlerinde çevre kirliliğinin engellenmesi hedefleniyordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER