ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:40

Almanya'da 1 ve 2 Euro'luk banknotların tedavüle girmesi tartışılıyor


Avrupa Birliği’nde Euro banknotları ve Eurocent madeni paraları hakkında uzun süredir gündemde olan tartışmalar yeniden alevlendi. Yeni 5 Euro’luk banknotların piyasaya sürülmesiyle birlikte diğer banknotların da yenilenmesi, hatta madeni 1 ve 2 Eurocent’lerin kaldırılması, ayrıca 1 ve 2 Euro’luk banknotların piyasaya sürülmesi gündeme geldi.

Almanya’da 5 Euro’luk banknotların halk arasında “sahte mi” olduğu şüphesine yol açtığının ortaya çıkmasından sonra, bu kez de 1 ve 2 Euro’luk banknotların tedavüle girmesi tartışmalara yol açtı.

Bugün Alman basınında yer alan çeşitli haberlerde vatandaşların ve esnafın 1 ve 2 Cent’lik madeni paraların tedavülden kaldırılmasından endişe ettiğine yer verildi. Bunun sebebi ise Brüksel’in bu küçük madeni paraların üretiminin fazla pahalıya mal olduğunu düşünmesinden kaynaklanıyor.

“1 EURO BAHŞİŞ VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR”

AB’deki mali çevreler ABD örneğinden yola çıkarak 1 ve 2 Euro’luk bankotların çıkarılıp çıkarılamayacağını tartışıyor. Bu kapsamda CDU’lu siyasilerden Ernst Hinsken, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, “1 Euro’luk banknotlar AB’nin ortak parasının yurtdışındaki kabul edilirliğini de artıracaktır. Ayrıca bu bahşiş vermeyi de kolaylaştıracaktır.” dedi.

Hür Demokrat Partili politikacılardan Björn Sänger ise “1 Dolar’lık banknot ABD’de gayet güzel işliyor. Bizde niçin aynı şey olmasın?” ifadelerini kullandı.

“KÜÇÜK CENT’LER GİDERSE, FİYATLAR ARTAR”

Ancak Alman Perakendeciler Birliği Başkanı Stefan Genth, esnafın 1 ve 2 Cent’in tedavülden kaldırılmasına kesinlikle karşı olduğunu belirterek, “1 ve 2 Cent’lerin olmaması halinde, fiyatların yükseltilmesi ya da yuvarlanması gerekecek.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER