ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 05:15

Almanya seçimlerine dek ara verdi


AB hükümet ve devlet başkanları krizle mücadele için ekonomik ve mali entegrasyonu derinleştirme adımlarına Almanya seçimlerine dek ara verdi.

Maliye bakanlarının dün bankacılık birliğinde anlaşması ve Yunanistan'a 49,1 milyar avroluk kredi dilimini onaylamasıyla AB zirvesine üzerlerindeki baskıdan kurtularak giren liderler, ana gündem maddeleri olan ''derin ve hakiki ekonomik ve parasal birlik'' inşası konusunda şimdilik hiçbir taahhüt altına girmedi.

Liderler zaman kazanmak için, ekonomik ve parasal birlik inşasıyla ilgili AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi tarafından hazırlanan raporun yenilenerek Haziran 2013 zirvesine sunulmasını istedi.

Geçen hafta açıklanan ilk raporda, ''Avro Bölgesi'nin ortak bütçe ve borçlanmayla ve vergi politikalarını koordinasyonuyla zaman içinde tek hazine ve maliyeye sahip olması'' gibi iddialı hedeflere yer verilmişti.

Siyasi uzmanları, Almanya'da gelecek yıl eylül ayında gerçekleştirilmesi öngörülen genel seçimlere kadar AB'nin, üzerinde uzlaşılan bankacılık birliğinin hayata geçirilmesi dahil olmak üzere ekonomik ve mali entegrasyonu derinleştirecek temel konularda radikal adımlar atmasını beklemiyor.

AB Konseyi Başkanı Van Rompuy, zirvede ilk günün ardından düzenlediği basın toplantısında, ''Avro Bölgesi'ndeki krizde en kötüyü geride bırakmış olsak da daha yapılacak çok iş var'' dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avro Bölgesi'nde entegrasyonu derinleştirmek için büyüme ve istihdamı artıracak politikaların Brüksel'le koordine edileceğini söyledi.

Hollande, düzenlediği basın toplantısında, ''İhtiyacımız olan şey ekonomik politikaların koordinasyonudur. Eksik olan buydu'' dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise istihdam ve büyüme adına üye ülkelerin mali disiplinden sapılmalarına göz yumulmayacağını vurguladı.

Merkel, tüm liderlerin kamu borç yükünün yüzde 60 ve bütçe açığının yüzde 3 limitinin altına çekilmesini öngören istikrar ve büyüme paktını kabul ettiğini, kimsenin bu kriterleri yumuşatmayı düşünmediğini söyledi.

Liderler zirvenin bugünkü oturumunda Suriye başta olmak üzere dış politika konularına eğilecek.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER