ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 19:03

Almanya Merkez Bankası 2013'te 4,6 milyar Euro kar etti


Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, 2013 yılı için 4,6 milyar Euro kar sağlandığını açıkladı.

Düzenlediği yıllık konferansta konuşan Weidmann, elde edilen tüm karın yeni çıkan kanun çerçevesinde federal devlete aktarıldığını söyledi. Weidmann, 2013 yılında 2012 yılına kıyasla faiz oranlarının düşük olmasına rağmen Merkez Bankası’nın risk provizyon fonuna para aktarması gerekmediği için daha fazla kar ettiğini belirtti.
Weidmann, 2013 yılında mali ve borç krizinin ekonomik gelişmeler üzerinde etki etmeye devam ettiğini ifade ederken, krizden çok etkilenen ekonomilerin kayda değer değişiklikler yaparak pazarda güven sağlamayı başardığını kaydetti.

Buna rağmen büyük devlet borçlarının ve yapısal sorunların olmasının Avrupa bölgesinin ve dünya ekonomisinin krizlere karşı hala savunmasız olduğu anlamına geldiğini vurgulayan ekonomist, krize ve onun altında yatan yapısal sorunlara karşı kalıcı çözüm elde etmek için önemli ve ısrarlı çabaların gerektiğini ifade etti. Alman ekonomisinin büyüme hızının 2014 ve 2015 yıllarında tekrar artmasının muhtemel olduğunu belirten Weidmann, bugüne kadar olan Almanya’nın gelişmesinin iç büyümede olan gelişmelere bağlı olduğunu aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER