ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 19:06

Almanya küreselleşmeye ayak uyduramadı


Almanya’da sürekli olarak tartışılan kalifiye yabancıların ülkeye getirilmesi konusunda Berlin yönetiminin başarı sağlayamadığı açıklandı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD’nin konuyla ilgili raporu, Almanya’nın kalifiye yabancıları getirmekte, Avustralya ve Kanada gibi ülkelerin bir hayli gerisinde olduğunu gösterdi.

Rapora göre, endüstri ülkelerinden Kanada, Avustralya, Danimarka ve İngiltere gibi ülkeler Avrupa’nın motor ekonomisi olan Almanya’nın önünde yer alıyor. Rapor, yıllık toplamda 25 bin kişinin Almanya’yı tercih ettiğine buna karşın diğer ülkelerdeyse bu sayının 5 ila 10 kat daha fazla olduğuna işaret etti.

OECD ayrıca Almanya’daki işverenlerin kalifiye eleman bulmak için çok az yurt dışını tercih ettiği şeklindeki bilgilere de yer verdi. Bunun en büyük sebebi olarak ise, ülkeye gelmek isteyen kalifiye göçmenler için yasal duvarların bir hayli yüksek olması gösterildi.

Bir başka etken ise, işverenlerin çalıştırmak istedikleri personelde yüksek standartlar araması. Bütün bu verilerin ışığında OECD, Almanya’nın yabancı işgücüne yönelik politikalarında değişiklik yapmasını önerdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER