ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 19:10

Alman Sendikalar Birliği’ne ilk kadın başkan


Alman Sendikalar Birliği (DGB) Hamburg’daki yeni başkanını belirledi. 39 evet oyu ile tüm delegelerin oyunu alarak seçilen 44 yaşındaki Katja Karger Hamburg, DGB’nin ilk kadın başkanı oldu. Dört yıldır bu görevde olan Uwe Grund ise DGB’nin göreve hazır bir başkan bulduğunu belirterek kendisine başarılar diledi.

Seçim sonrası kendisine güvenerek oy veren delegelere teşekkür eden Karger, iş piyasasında meydana gelen olumsuz gelişmelere dikkat çekti. Başta küçük işler, ucuz işçi çalıştırma ve taşeron firmalar aracılığı ile işçi çalıştırma gibi konularda sürekli artış olduğunu söyleyen yeni sendika başkanı, iş dünyasında adaletli bir çalışma anlayışının var olması gerektiğinin altını çizdi.

Emekli maaşlarından Hartz 4 ödemelerine kadar birçok konuda iyileştirmeler yapılması gerektiğini savunan Karger, artan kira ücretlerini de eleştirdi. İşçiye yapılan küçük maaş iyileştirmelerin artan kira ücretleri altında ezildiğini dile getiren Karger, DGB olarak sosyal bir devlet anlayışı içerisinde herkese eşit iş, uygun ücret anlayışını savunacaklarını sözlerine ekledi.

Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz da yeni sendika başkanını kutladı. Scholz, “Gelecek yıllarda Avrupa’da söz sahibi olmak istiyorsak ekonomi, finans ve iş piyasası problemlerini hep beraber çözmemiz gerekiyor. Adaletsiz iş ücretlendirmeleri sosyal barışın ve birlikte yaşamanın önündeki en büyük engel." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER