ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 12:26

Alman modeli dünyaya açılıyor


Meslek eğitimi modelini dünyada yaygınlaştırma atağına geçen Almanya, birçok ülkeyle yakın işbirliğine gidiyor. ‘Alman Firmalar Yurtdışında Meslek Eğitiminin Öncüsü’ başlıklı konferansta, yurtdışında faaliyet gösteren Alman firmalarının bulundukları ülkelerde meslek eğitimini yaygınlaştırması seçeneği konuşuldu.

Meslek eğitimi konusunda dünya çapında örnek bir yer sahip olan Almanya, ‘ikili meslek eğitimi sistemi’ni dünyaya ihraç etmeye hazırlanıyor. Federal Dışişleri Bakanlığı, Alman meslek eğitim sisteminin tanıtılması ve yaygınlaştırılması için “Alman Firmalar Yurtdışında Meslek Eğitiminin Öncüsü” başlıklı konferans düzenledi. Konferansa kırka yakın ülkenin temsilcileri katıldı.

Federal Eğitim Bakanlığı’nın da destek verdiği proje, farklı ülkelerde Alman meslek eğitimi sistemine göre eğitilen kalifiye elemanların yetişmesinin, Alman firmalarında istihdam edilmesinin, hatta Almanya’daki işgücü açığının kapatılmasının önünü açacak nitelikte.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle (FDP), “Almanya’nın dünyadaki gücü büyük ordusu değil. Diplomasi, insani yaklaşımı ve ekonomik gücüdür. Yurt dışında sadece Alman firmaların ürünleri değil, aynı zamanda ikili (dual) meslek eğitim sistemi ilgi görüyor. Meslek eğitimi sistemimiz aynı zamanda ‘Made in Germany’ markasının dünyaya ihraç edilmesine katkı sağlıyor.” dedi.

Yurt dışında faaliyet gösteren Alman firmalarının bulundukları ülkelerde meslek eğitimini yaygınlaştırdıklarını söyleyen Westerwelle, Siemens’in Kuzey Kaliforniya’da, Festo’nun Çin’de Volkswagen’in Brezilya’daki çalışmalarını örnek gösterdi. Alman firmalarının uzun vadeli planlar yaptıklarını aktaran dışişleri bakanı, dual meslek eğitimi imkânlarından hem Alman firmalarının hem bulundukları ülkelerin fayda sağladığını kaydetti.

Almanya’da gençler arasında işsizliğin Avrupa ortalamasının çok altında olduğunu söyleyen Westerwelle, bunda ikili meslek eğitimin büyük katkısı olduğunu vurguladı. ABD Başkanı Obama’nın Alman meslek eğitimi sistemini övdüğünü ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun da tavsiye ettiğini hatırlatan Westerwelle, Hindistan Dışişleri Bakanı’nın da Alman meslek eğitim sistemine ilgi duyduğunu aktardı. Dünyada yeni güç merkezlerinin oluştuğunu ifade eden bakan, Almanya’nın yeni ortaklıklar kurmak istediğini söyledi.

Federal Eğitim Bakanlığı ile yurt dışında meslek eğitiminin yaygınlaşması için çalışma başlatacaklarını belirten Westerwelle, Almanya’nın Tayland, Rusya, ABD, Meksika, Çin ve Vietnam’da farklı düzeylerde işbirlikleri olduğunu vurguladı. Westerwelle, dünya genelinde 80 ülkede Alman temsilciliklerinin bulundukları ülkelerin meslek odalarıyla ‘meslek eğitimi’ işbirliği içinde olduğunu ve Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden meslek eğitimi öğrencilerine Almanya’ya gelişlerinde kolaylık sağalacaklarını sözlerine ekledi.

Alman Endüstri ve Sanayi Odaları Birlikleri Başkanı Dr. Erick Schweitzer de, Avusturya ve İsviçre’nin meslek eğitiminde Alman modelini uyguladığını kaydetti. Yaklaşık 350 meslek eğitim dalının bulunduğu Almanya’da Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Zanaatkar Odası ve şirketler meslek eğitimine büyük önem veriyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER