ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 18:36

ALBİAD üyeleri, Türkiye ve dünya ekonomisini konuştu

ALBİAD üyeleri, Türkiye ve dünya ekonomisini konuştu


Alanya Birleşik İşadamları Derneği’nin (ALBİAD) üyelerine yönelik ‘Küresel Gelişmeler Işığında Türkiye ve Dünya Ekonomisi’ başlıklı konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Zaman Gazetesi Ekonomi Editörü Turhan Bozkurt katıldı.


ALBİAD'ın düzenlediği ‘Küresel Gelişmeler Işığında Türkiye ve Dünya Ekonomisi’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Bozkurt, turizmi de değerlendirdi. Türkler Beldesi’nde bulunan Alaiye Otel’de düzenlenen konferansta konuşan Bozkurt, Türkiye’nin turizmde şuanda geldiği noktada eğlence ve gezi turizminde gelebilecek en yüksek seviyeye geldiğini söyledi. Çin’in turizmde Türkiye’nin rakibi olduğunu ve hatta geçtiğini kaydeden Bozkurt, "Turizm aslında ülkelerin gelişmişliğine bağlı olarak ülkeye kattığı değer gelir artıyor. Nasıl artıyor? iş turizmi, kongre turizmi, sağlık turizmi, eğitim turizmi ve kültür turizmi çok önemli." dedi.

Türkiye de İstanbul finans merkezi olduğunda buna bağlı olarak etrafında üçüncü havalimanı ihalesinin yapıldığını belirten Bozkurt, havalimanı tamamlandığında 153 milyon kapasiteli yolcu havalimanı olacağını söyledi. Bunun Çin’i bile geçecek dünyada bir numaralı havalimanı olacağını kaydeden Bozkurt, "Şimdi böyle bir trafiğin içerisine giren bir ülkede turizm yapılmaz mı yapılır." diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN SAĞLIK TURİZMİNDE GÖZÜ DAHA YENİ AÇILIYOR"

Amerika’nın sadece eğitim turizminde 60 milyar dolar kazandığını belirten Bozkurt, Türkiye’nin sağlık turizminde gözü daha yeni yeni açıldığını kaydetti. Estetik ameliyatlar, doku nakilleri, estetikler, katarak göz ameliyatları daha çok gelişmeye başladığını ifade eden Bozkurt, “Turizmde katma değeri artıracak çabaların içinde olmak durumundayız. Çünkü gezi ve eğlencede Türkiye’de şuanda rakibi yok. Çok iyi tesis ve kadrolarımız var.” şeklinde konuştu.

Bilginin bu kadar kolay olduğu bu kadar erişilebilir olduğu bir dünyada bilgileri daha güncel takip etmek gerektiğini ifade eden Bozkurt, turizm bölgesindeki bir kişi bu sektörle ilgili verileri ezbere bilmesi gerektiğini kaydetti. O istatistiklerle işin rotasını anlık değiştirebilmek gerektiğini belirten Bozkurt, çıkan 3G’lerle artık patronların şirketlerini dağın başında yönettiğini söyledi. Bozkurt, teknolojiyi çok iyi kullanarak seri ve hızlı olmak gerektiğini savundu.

TULUK: ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA YURT DIŞI GEZİLERİMİZ OLACAK

ALBİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aslan Tuluk ise önümüzdeki aylarda dernek olarak yurt dışı gezileri düzenleyeceklerini ifade etti. Danimarka, Finlandiya, Belçika ve Hollanda’ya gitmeyi düşündüklerini ifade eden Tuluk, TUSKON ve ESİDEF’in düzenlediği gezilere yurt dışı gezilerine Alanyalı üyelerle birlikte iştirak ettiklerini söyledi.
18-21 Mayıs tarihleri arasında 45 kişilik bir heyetle Van’ın Erciş ilçesine gideceklerini ifade eden Tuluk, ALBİAD olarak orada etüt merkezi yaptıklarını söyledi. 800 öğrenci kapasiteli okuma salonunun şuanda eğitime başlamış durumda olduğunu belirten Tuluk şöyle devam etti: "Doğu-batı kardeşlik projeleri geliştiriyoruz. Doğu ve batı olarak karşılıklı olarak il ve ilçeler birbirleriyle kardeş şehir oldular. Bizde Alanya olarak Erciş’i kendimize kardeş ilçe ilan ettik. Özellikle depremden sonra gidip ziyaret etmelerimiz sıklaştı. Oralardan birçok insanı, aileleri, kanaat önderlerini ilçemize getirerek misafir ettik."

Konferans sonunda dernek başkanı Tuluk, konuşmacı Bozkurt’a plaket verirken, genel sekreter Olcay Emeksiz çiçek takdim etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER