ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:36

AlBaraka'nın net kârı yüzde 11 arttı


İslami bankacılık sektörünün öncü bankalarından AlBaraka Banking Group (ABG), 2012 yılında net kârını yüzde 11 artırarak 235 milyon dolara yükseltti. Bankanın toplam aktifleri yüzde 11, kredileri yüzde 21, mevduatları yüzde 12 ve öz kaynakları yüzde 9 artış gösterdi. Geçen yıl 26 yeni şube kuran Albaraka, toplam şube ağını 424’e çıkardı. 15 ülkede faaliyet gösteren ABG, Libya piyasasına da girmek üzere bir temsilcilik ofisi açtı.

AlBaraka Bankacılık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şeyh Saleh Abdullah Kamel, sonuçlar hakkında yaptığı değerlendirmede 2012 yılında Euro bölgesindeki olumsuz iktisadi gelişmelerin devam ettiğini kaydetti. Arap ülkelerinde yaşanan siyasi ve toplumsal değişimlerden bankaların etkilenmesinin doğal olduğunu belirten Kamel, “Buna rağmen ABG iyi sonuçlar elde etmeyi başarmıştır. ABG aynı zamanda faaliyetlerini geliştirerek coğrafi mevcudiyetini ve şube ağını büyütmeye devam etmiştir. Şayet güçlü mali tabanımız, insan kaynaklarımız, teknik kapasitemiz olmasaydı başarımız bu denli olamazdı.” ifadelerini kullandı.

AlBaraka Bankacılık Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Adnan Ahmed Yousif da elde edilen sonuçların yüz güldürücü olduğunu kaydederek, şu yorumu yaptı:

“Grup, içerisindeki bankalar ve birimlerinin yaygın coğrafi konumuna yatırım yapma noktasındaki arzularını pekiştirdiğini ifade ediyor. Bunu yaparken, ürün ve hizmet kalitesini arttırmaya yönelik işletme stratejileri uygulamayı, yenilikçi ürünler arz etmeyi, şube ağını genişletmeyi ve ortaklar, yatırımcılar ve müşterilerle olan işbirliğini arttırmayı, yeni piyasalara girmeyi¸ insan kaynakları, kurumsal mevzuat, düzenleme ve teknik altyapılarını harekete geçirmeyi hedefliyor.”

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER