ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 20:50

Albaraka Türk, ilk sukuk ihracı ile sermayesini güçlendirecek


Katılım bankacılığı sektörü oyuncularından Albaraka Türk, 200 milyon dolar değerinde murabaha sukuk formatında 5 yıl opsiyonlu toplam 10 yıl vadeli ikincil sermaye benzeri ihracını başarıyla tamamladı. Sadece nitelikli yatırımcılara sunulan ilk murabaha sukuk ihracı olan bu işleme farklı coğrafyalardan 64 nitelikli yatırımcıdan gelen iki kat talep ile geniş bir yatırımcı yelpazesine ulaşıldı. Sukuk ihracında getiri oranı planlanan şekilde yıllık yüzde 7,75 olarak gerçekleşti.


Global Koordinatörlük görevini BNP Paribas’ın üstlendiği işlemde ayrıca Al Hilal Bank, Barwa Bank, Emirates NBD ve Nomura International Ortak Lider Yönetici olarak görev aldı. Özellikle Körfez ve Avrupa ülkelerindeki toplam 64 yatırımcıdan iki kat talep gelen ihraca, Körfez ülkelerinden yüzde 56, Avrupa’dan yüzde 26, İngiltere’den yüzde 10, Asya’dan yüzde 5 ve diğer bölgelerden yüzde 3 katılım oldu. İhracın yüzde 36’sı bankalara, yüzde 37’si özel bankalara, yüzde 15’i yatırım fonlarına ve yüzde 12’si de diğer yatırımcı hesaplarına yapıldı.

Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, söz konusu ihracın başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Albaraka Türk olarak yeni bir enstrümanla uluslar arası piyasalardan önemli bir kaynak temin etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Nitelikli yatırımcılara yapılan ilk uluslar arası murabaha formatındaki sukuk ihracı olması ve sermaye benzeri kredi şeklinde temin edilmesi bu ihracı daha da önemli kılmaktadır. Farklı bölgelerdeki yatırımcılardan gelen güçlü talep de Albaraka Türk’ün finansal piyasalardaki saygın konumunun ve kredibilitesinin bir göstergesidir. Temin edilen 200 milyon USD’lik bu faizsiz sermaye benzeri kredi ile Bankamızın sermaye yeterliliği rasyosu yüzde 13 seviyesinden yüzde 17 civarına yükselmekte, sürdürülebilir ve karlı büyüme stratejimize uygun bir sermaye desteğinin mevcudiyeti sağlanmaktadır. Ayrıca, KOBİ’ler başta olmak üzere reel ekonomiye olan katkımız bu kaynak ile daha da artacaktır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER