ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 23:20

"Akaryakıttan ÖTV kalksın, biletteki KDV yüzde 8 olsun"


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de hareket katsayısının arttığını belirterek, "Bundan 10 sene önce İstanbul'da bir günlük toplam seyahat 9 milyondu. Şu anda 23 milyon insan gidip geliyor, ayda değil bir günde" dedi.
     Yıldırım, Türkiye Otobüsçüler Derneğinin (TOFED) 5. Olağan Genel Kurulu'nun açılışındaki konuşmasında, taşımacılık sektörüne yönelik 10 yıl önce yürürlüğe soktukları düzenleme sayesinde, otobüsçülüğün kurumsallaştığını ve sürdürülebilir sektör haline geldiğini vurguladı.
     Bakanlığının sektöre yönelik çalışmaları arasında TOFED ve Türkiye Şoförler Federasyonuna yönelik yükümlülükler getirmek için çalışmalar başlattığını ifade eden Yıldırım, "Sektör geri gitti, diyorlar. 12 bin otobüs varken doluluk oranınız yüzde 33'tü. Bugün 7 bin 500 otobüsünüz varken doluluk oranınız yüzde 70'in üzerine çıkmış" diye konuştu.
     Türkiye'de hareket katsayısının arttığına işaret eden Yıldırım, "Bundan 10 sene önce İstanbul'da bir günlük toplam seyahat 9 milyondu. Şu anda 23 milyon insan gidip geliyor, ayda değil bir günde" dedi.
    
"Kaymak gibi bölünmüş yollar"
    
     Bakan Yıldırım, Türkiye'de insanların eskiye göre daha fazla seyahat ettiklerini belirterek, otobüsle seyahatin konforlu olduğunu ve neredeyse evden eve taşıma imkanı sunduğunu söyledi.
     İngiltere ve Almanya'nın, krizden sonra daha ekonomik olduğundan, Türkiye'deki otobüsçülük şirketini inceleyerek, aynı yapıyı kurmak için hareket geçtiğini anlatan Yıldırım, otobüsçülük sektöründe kayıt dışı olmadığını belirtti.
     Otobüsçülüğe dolaylı olarak 23 bin kilometre "kaymak gibi" bölünmüş yol yaparak hizmet verdiklerine dikkati çeken Yıldırım, bu yollarda fazladan yanan yakıtın havaya verdiği karbondioksit miktarı 3,5 milyon ton azaldığını, trafik kazalarının üç kat arttığını ancak yol kusuru azaldığı için ölümlü kazaların da 50 oranında düştüğünü bildirdi.
     Bölünmüş yolların, zaman kaybını azalttığına da işaret eden Yıldırım, "Ayrıca bir yılda fazladan 14 katrilyon liralık yakıtı tasarruf ediyor. 'Yakıt ucuzlasın'. Bunu saymıyor musunuz, bunun yarısı sektörün cebinde kaldı. Bu da dolaylı bir destektir. hem emniyet hem konfor hem kazaların azaltılması hem havamızın daha temiz olması" diye konuştu.
    
36 milyon araç muayene edildi
    
     Bakan Yıldırım, ayrıca dünyanın en modern araç muayene sistemini Türkiye'de başlattıklarını ve bu sistemde 36 milyon aracın muayene edildiğini kaydetti. Türkiye genelinde tartı istasyonlarında yük denetimleri gerçekleştirdiklerini dile getiren Yıldırım, eski araçları trafikten çekme uygulaması kapsamında bugüne kadar 85 bin civarında aracı trafikten çektiklerini belirtti.
     Yıldırım, dün katıldığı "Ulaştırma Forumunda" Türkiye'nin konuşulduğunu kaydeden Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:
     "Burada görmenizi isterdim, konuşulan ülke Türkiye. Bir Türk vatandaşı olarak gurur duydum. Türkiye'nin son 10 yıl içerisinde yaptıkları, gerçekleştirdikleri... Herkes ballandıra ballandıra bunu anlatıyor. Türkiye, adı okunmayan bu toplantılarda gündemi belirleyen ülke haline geldi. Neden- Ülkede istikrar var, güven var ve güçlü siyasi irade var. Yoksa Türkiye'nin gelecek 25 yılına kim yatırım yapar, kim 90 katrilyon parayı göze alır, havaalanı yapmaya çalışır-"
    
"Yakıtı ucuzlatma benim gücümü aşıyor"
    
     Yakıtın ucuzlaması konusundaki taleplere itirazı olmadığına işaret eden Yıldırım, yolları yaparak yakıt maliyetlerini azalttıklarını ancak ucuzlatma konusunun gücünü aştığını söyledi.
     Yıldırım, "Ama bu mücadeleye devam edeceğiz. Türkiye o günlere de gelecek, o günler de uzak değil. Bunu da bilin" diye konuştu. Türkiye'nin gelirlerinin yüzde 80'ini gelirlerin oluşturduğunu kaydeden Yıldırım, bunların yerine başka bir gelir koyulacağının ispat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
    
"Akaryakıttan ÖTV kalksın, biletteki KDV yüzde 8 olsun"
    
     TOFED Başkanı Mehmet Erdoğan da otobüsçülükten iyi para kazanılan günlerin çok gerilerde kaldığını belirterek, değişen dünya koşullarında işlerin zorlaştığını, alternatif ulaşım olanakları, teknoloji ve rekabet ortamının sektörü zora soktuğunu söyledi. Özel otomobil sayısının artmasının da kendilerini olumsuz etkilediğini dile getiren Erdoğan, buna karşı olmadıklarını vurguladı. Erdoğan, şehir içinde olduğu gibi şehirler arası ulaşımda da toplu taşımacılığın desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
     Erdoğan, genel kurulun gündemini, akaryakıttan ÖTV'nin iadesi, biletteki KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e çekilmesi, kasko ve zorunlu sigortalardaki fiyat artışları, manevi tazminatların zorunlu sigorta kapsamına alınması ve bakanlıktan sektöre alınabilecek yetki kurumları gibi konularının oluşturacağını bildirdi.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Vekili Halim Mete ise yolcu taşımacılığı denilince akla karayolunun geldiğini belirterek, karayoluyla yolcu taşımacılığının Cumhuriyetten önce başladığını hatırlattı.
     Sektörün en büyük sorunlarının başında kayıt dışılığın geldiğini savunan Mete, kara, deniz, hava ve demiryolu yolcu taşımacılığın birbirine rakip değil, destek olduğu bir yapı kurulmasının sektörün en önemli önceliği olması gerektiğini ifade etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER