ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:03

AK Parti MKYK Üyesi Gedikli'den Türkiye ekonomisi açıklaması


RECEP DEMİR - AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, birçok ülkenin 1 yıllık programını bile hazırlayamadığı, hatta bütçesini bile yapmaktan aciz olduğu bir ortamda Türkiye'nin 3 yıllık çok net bir program hazırladığını bildirdi. Gedikli, "Bu durum da dünyanın en gelişmiş ülkelerini bile kıskandırıyor" dedi.
Gedikli, son dönemde dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri ve önceki gün açıklanan Orta Vadeli Programın (OVP), Türkiye ekonomisine olacak etkilerini AA muhabirine değerlendirdi.
Türkiye'nin yakalamış olduğu siyasi istikrarı, tüm ülkelerin gıpta ile izlediğini vurgulayan Gedikli, bunun, ekonomik istikrarı da beraberinde getirdiğini söyledi.
Önümüzdeki 3 yılı kapsayan OVP'nin açıklanmasının da bunun en net göstergelerinden biri olduğunu vurgulayan Gedikli, şunları kaydetti:
"Bu, son derece önemli. Gördüğüm kadarıyla piyasalar tarafından da çok olumlu karşılandı. Çünkü bu tarz açıklamalar, Türkiye'de artık rutin olarak görülüyor ama birçok ülkenin 1 yıllık programını bile hazırlayamadığı, hatta bütçesini bile yapmaktan aciz olduğu bir ortamda Türkiye olarak biz 3 yıllık çok net bir program hazırladık. Bu durum da dünyanın en gelişmiş ülkelerini bile kıskandırıyor."
Türkiye'deki istikrarı gösteren bir tablonun da Avrupa'da görüldüğüne dikkati çeken Gedikli, "Avrupa Merkez Bankası, bölgedeki borçlu ülkelere, 'Sizler bir ekonomik program ortaya koyun, ben de sizi finanse edeyim' dedi ama şu ana kadar Avrupa Merkez Bankası'na program sunabilmiş bir ülke yok" diye konuştu.
Gedikli, tüm bunların da Türkiye'nin dünyadan pozitif yönde ne kadar ayrıştığının net göstergeleri olduğunu ifade etti.
OVP'de ortaya konan hedeflerin de çok gerçekçi bir şekilde hazırlandığını da ifade eden Gedikli, bu rakamların yakalanacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini bildirdi.
- "Türkiye'nin ortaya koyduğu büyüme hedefleri takdire şayan"
Dünyada artık birçok ekonomik parametrenin değiştiğine işaret eden Gedikli, artık yüzde 10'luk büyüme rakamlarının yakalanmasının çok zor olduğunu söyledi.
Gedikli, tüm dünyada ya küçülmeler ya da çok küçük büyümeler konuşulurken, Türkiye'nin ortaya koyduğu büyüme hedeflerinin takdire şayan olduğunu kaydetti.
- "IMF, yıldızı düşen pop starlar gibi"
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) son açıkladığı, dünya ekonomik görünüm raporuna da değinen Gedikli, şöyle konuştu:
"IMF, yıldızı düşen pop starlar gibi. Eski şarkıları söylüyor ve kimse bunları dinlemiyor. Küresel kriz boyunca gelişmelere olan yaklaşımları da bunu çok net gösterdi. Ekonomiye hala eski parametrelerle bakıyorlar. IMF, bizim büyüme oranı tahminini yükseltmiş ama onun dışında da birçok şey söylemiş. Hala 8-10 yıl önce söylediği şeyleri tekrar eden yaklaşımları var. Bunların bir çoğu gerçekle uyuşmuyor. Türkiye'ye yeni parametreler açısından bakan herkes, yükselen bir yıldız olduğumuzu gayet açık bir şekilde görüyor."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER