ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 12:55

''AK Parti Dönemi Türkiye Ekonomisi'' paneli


Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, 1990'lı yıllardan bu yana Türkiye'nin gösterdiği ekonomik performansın kayda değer olduğunu belirterek, ''Türkiye'de gelecek için konulan hedeflerin yakalanmasında sıkıntı olacağını sanmıyorum'' dedi.
     IMF Türkiye Temsilcisi Lewis, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nda (SETA) düzenlenen ''AK Parti Dönemi Türkiye Ekonomisi'' konulu panele konuşmacı olarak katıldı.
     Lewis, 1990'lı yıllardan bu yana Türkiye'nin gösterdiği performansın kayda değer olduğunu, kişi başına düşen milli gelirin 3 katına çıktığını söyledi.
     ''Benden Türk ekonomisini tarif etmem istendiğinde 'temeli kuvvetli' diyorum'' ifadesini kullanan Lewis, Türkiye'de bankacılık sektörünün ve kamu maliyesinin güçlü olduğunu, bunlara ek olarak Türkiye'de dinamik bir özel sektör bulunduğunu, özel sektörün de son yıllarda büyük gelişme gösterdiğini belirtti.
    
Lewis, küresel anlamda hala ekonomik sıkıntılar bulunduğuna işaret ederek, ancak Türkiye'nin konumunu iyişekilde korumuş durumda olduğunu vurguladı.
   
  Türkiye'de makro ekonomik istikrarın korunacağına olan inancını dile getiren Lewis, ''Çünkü bankacılık ve kamu maliyesi güçlü. Buna ek olarak reformlar yapılmakta. Gelecek için konulan hedeflerin yakalanmasında sıkıntı olacağını sanmıyorum'' dedi.
    
Lewis, tasarrufların artırılmasının önemine dikkat çekerek, aksi halde büyüme ve yatırımlar için dışarıdan teminin gerekli olacağını, bunun da cari açığa yol açacağını söyledi.
    
Rekabetçilik konusuna değinen Lewis, Türk özel sektörünün son yıllarda yeni pazarlara girdiğini ancak yine de özel sektörün rekabetçilik gücünün artırılmasının gerektiğini bildirdi. Lewis, ''Bazı tedbir ve politikalarla özel sektörün rekabetçi gücü daha da iyileştirilebilir'' diye konuştu.
    
Lewis, üretkenlik konusundaysa, uzun vadede kişi başına gelirin artırılmasının bir ülkede büyük oranda üretkenliğe bağlı olduğunu, bunun da iyi işleyen bir işgücü piyasasının oluşturulması ve iyi eğitimle mümkün hale geleceğini ifade etti.
    
Reformların ve atılan adımın birbirini destekler nitelikte olması gerektiğini dile getiren Lewis, ''Bunlar Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracaktır'' dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER