ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:28

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Mehmet Büyükekşi, 2013 Ağustos ayı ihracat rakamlarını Muğla’nın Bodrum ilçesinde düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. Büyükekşi, Ağustos ayında ihracatın, 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 1,4 artarak 10 milyar 594 milyon 536 bin dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, gelişmiş ülkelerdeki toparlanma belirtilerinin güçlendiğini ifade ederek şunları söyledi “Çin’in verileri hariç bakıldığında, dünyanın ilk 69 ülkesinin ihracatı yüzde 0,1 geriledi. Türkiye, yılın ilk 8 ayındaki yüzde 1,3’lük toplam ihracat artışı ve yüzde 5’lik mal ihracatı artışı ile dünya ekonomilerine nispeten olumlu bir performans sergiledi.” Başkan Büyükekşi, AB’nin, 6 çeyrek sonra resesyondan çıkma sinyalleri verdiğini ve yılın ikinci çeyreğinde, önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 büyüdüğünü belirtti.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin, insanlık vicdanını sızlatır bir noktaya geldiğini vurgulayan Büyükekşi, dünyadaki olumsuz havaya rağmen Türkiye ekonomisinin büyümeyi sürdürdüğünü, ihracatçıların yıl sonunda ekonominin yüzde 4,8 büyüyeceğini tahmin ettiklerini vurguladı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin Ağustos ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 artışla 10 milyar 594 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Ayrıca ilk 8 ayda ihracatın yüzde 1,3 artarak, 98 milyar 887 milyon dolara, son 12 aylık ihracatın ise yüzde 5.3 artışla 151 milyar 389 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Ağustos ayında en fazla ihracatı 1 milyar 447 milyon dolar ile kimyevi maddeler sektörünün yaptığını açıklayan TİM Başkanı Büyükekşi, 1 milyar 401 milyon dolar ile hazır giyim sektörünün ikinci, 1 milyar 266 milyon dolar ile otomotiv sektörünün üçüncü sırada yer aldığını bildirdi.

En fazla ihracat yapan ilk 10 ili değerlendiren Büyükekşi, Ağustos ayında en fazla ihracat artışını yüzde 128 ile Sakarya’nın yaptığını, Sakarya’yı yüzde 9 artışla Kayseri’nin takip ettiğini belirtti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER