ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 17:30

Afyonkarahisar’da 500 ev kadını geri dönüşümden para kazanacak

Afyonkarahisarda 500 ev kadını geri dönüşümden para kazanacak


Afyonkarahisar Belediyesi Çevre Hizmetleri Birliği tarafından hazırlan ‘Kadınlar İleriyi Düşünüyor, Geri Dönüştürüyor’ projesi, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) tarafından destek almaya hak kazandı. Projeyle 500 ev kadını alacağı kurslar sonrasında geri dönüşüm malzemelerinden üreteceği ürünlerden para kazanacak.

Afyonkarahisar Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 9 ay boyunca ortaklaşa yürütülecek proje; Afyonkarahisar’da bireylerin çevre bilinci konusundaki eğitim eksikliklerin giderilmesi, il genelinde ev hanımlarının geri dönüşüm kavramına karşı duyarlı olmalarını sağlamayı hedefliyor. Proje kapsamında düzenlenecek tanıtım toplantılarında 500 ev hanımına 4 ay süreyle geri dönüşüm, etkili iletişim, ev ekonomisi, enerjiyi verimli kullanma, genel malzeme bilgisi, çevre bilinci konularında eğitim seminerleri düzenlenecek. Proje kapsamında ayrıca okul eğitimleri, hane eğitimleri yapılacak. Atölyede üretilen ürünlerin sergilenmesi ve satışı için ev hanımlarına gerekli imkânlar sunulacak.

"HEM ÜRETECEKLER, HEMDE KAZANACAKLAR"

Çevre Hizmetleri Birlik Müdürü Mehmet Durak, merkezde bulunan 500 ev hanımının büyük çoğunluğunun evli ve çocuk sahibi olup çalışma ve üretim faaliyetlerinde bulunma imkanları kısıtlı olduğunu söyledi. Durak, "Sosyal hayata katılımları da belli sınırlarla çizilmiş olan bu kadınlarımız; proje kapsamında ki faaliyetlere katılmaları, düzenlenecek eğitimlere iştirakleri, atölye faaliyetlerine katkıları ile projemizin genel amacına ve özel amaçlarına hizmet etmiş olacak. Kendileri açısından düşünüldüğünde sosyalleşme, ekonomik hayata katılma, toplumsal sorumluluk bilincinin oluşması konularında farklı bakış açıları kazanmış olacaklar.” dedi.

Durak, bayanların atölye faaliyetlerinin sonucunda öğrendikleri üretim yöntemlerini kullanarak evde ürettikleri ürünleri satmaları sonucunda hem kendilerine güvenlerinin tazeleneceğini hem de aile ekonomisine yapacakları küçük ama değerli katkıların onları motive edeceğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER