ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 12:23

Afyonkarahisar termal yatırımcı bekliyor

Afyonkarahisar termal yatırımcı bekliyor


Afyonkarahisar’da, termal yatırıma tahsis edilebilecek 470 bin metrekarelik arazi olduğu belirtildi. Defterdar Mustafa Ceylan, beş yıldızlı otel sayısının hızla arttığı ilde yeni yatırımcıları davet ettiklerini söyledi. Ceylan, İzmir ve İstanbul kara yolu üzerinde termal yatırıma uygun, ellerinde 470 bin metrekarelik arazi olduğunu belirterek, yatırımcılara her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını anlattı.

Defterdar Mustafa Ceylan, termal yatırıma tahsis edilebilecek arazilerin ‘irtifak hakkı’ tesisi için belgelerin tamamlandığını ifade eden Ceylan, sonrasında ihaleye çıkarak yatırımcıları davet edeceklerini anlattı. Ceylan, “Kamu arazilerinin yatırıma tahsisiyle ilgili olarak iki türlü kriter var. Bir bedelli irtifak şekli, diğeri de bedelsiz irtifak şekli. Bedelsizde yatırım teşvik kapsamında olup yatırım teşvik belgesi alması ve kaç kişilik bir istihdam oluşturduğunu belirtmesi gerekiyor. Böyle bir yatırım taahhüt ediyorsa emlak vergi değerinin yüzde 1'i kadar bir rakam alıyoruz. Bedelli irtifakta ise bu durum taşınmazın rayiç değerinin yüzde 1'inden ihale ediyoruz.” dedi.

Bedellide 30 yıllık sürede, yatırım teşvikinde 49 yıllık tahsis sürede tahsisler yapıldığını ifade eden Ceylan, bu süre sonrasında binanın hazineye geçtiğini, ancak yatırımcının satın alma talebinde bulunabildiğini anlattı.

“TSE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ ALDIK”

Mustafa Ceylan, Afyonkarahisar Defterdarlığı olarak, ‘Hizmet Kalitesinin Artırılması ve Sürdürülebilirliği’ projesini tamamlayarak, 30 personele eğitim verdiklerini ifade etti. Çalışmaları kısa sürede tamamlayarak, TSE Kalite Yönetim Sistemi Belgesi aldıklarını anlatan Ceylan, “Burada hizmetlerde bulunması gereken asgari özelliklerin neler olması gerektiği belirtilmiştir. Buna göre; kamusal hizmetlerde şeffaflık, müşteri katılımı, müşteri ihtiyaçlarının karşılanması, hizmetin zamanında sunulması, süreklilik gibi konularda kriterler konulmuştur.” diye konuştu.

Özel sektör mantığıyla çalışıp, müşteriyi nasıl daha memnun edebilirim? anlamında çabalayacakları anlatan Ceylan, aldıkları belgeyle vatandaşa daha kaliteli bir hizmet sunma taahhüdü altına girdiklerini dile getirdi. Ceylan, şöyle dedi:

“İşlerimizi kısa sürede yasal çerçevede bitirmeye çalışacağız. Bu kaliteyi geliştirmek için süreçlerde aksayan yön varsa hemen toplanıp bir saatte bitirilen bir işi, bunu 30 dakikaya nasıl düşürebiliriz? diye çabalayacağız. Personelimizin davranış biçimleri değişecek, bizim davranış biçimlerimiz değişecek. Hem çalışanlarımız hem müşteri kabul ettiğimiz mükelleflerimiz hızlı bir hizmet alacak.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER