ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 14:24

Afşin-Elbistan’da anlaşma imzalandı

Afşin-Elbistanda anlaşma imzalandı


Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında, Afşin Elbistan Bölgesi’nde Linyit Kömürü Madenciliği ve elektrik üretimi alanında işbirliğine dair hükümetler arası anlaşma imzalandı.

İmza törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Mohomed Bın Dhaen Al Hamlı, projede yer alacak EÜAŞ ile TAQA şirketinin temsilcileri katıldı. Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’ye nükleer santralin ardından elektrik üretiminde ciddi bir yatırım daha yapıldığını belirtti. Yerli kaynaklardan daha gazla yararlanılması gerektiğini de kaydeden Yıldız, “Rüzgar, güneş, jeotermal enerjiyi ekonomimize kazandırmalıyız. Türkiye bu yatırımla istihdam ve kalkınmayı sağlamış olacağız.” dedi. Türkiye’nin yatırımlarda hazine garantisi vermediğini vurgulayan Yıldız, nükleer santral ihalesinde yer alan Güney Kore’nin ihaleyi alması durumunda, Birleşik Arap Emirlikleri’nin mali destek sağlayacağını bildirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Mohomed Bın Dhaen de imzalanan anlaşmanın Türkiye ekonomisinin gelişmesi açısından önemli olduğunu anlattı. Proje kapsamında üretilmesi planlanan 7 bin megavatlık (MW) enerjiyi de zamanla yakalayacaklarını kaydeden Dhaen, yeni projelerde de yer almak istediklerini bildirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER