ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 14:04

Afrika İşkadınları Ticari Birlik toplantısı


İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Afrika'nın 3. bin yılın yükselen yıldızı olduğunu, küresel aktörlerin "kara kıta"yı göz önünde bulundurmadan ilerleme şansının bulunmadığını söyledi.
İZTO tarafından düzenlenen, "Afrika İçin İşkadınları Ticari Birlik" toplantısı, Benin'in Ankara Büyükelçisi Moise Tchando Kerekou ve bazı Afrika ülkelerinden iş kadınlarının katılımıyla İzmir'de yapıldı.
Demirtaş, burada yaptığı konuşmada, ilk kez gerçekleştirilen buluşmanın büyük önem taşıdığını belirtti.
Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirme arzusunda olduklarını kaydeden Demirtaş, amaçlarının tarihten gelen kardeşlik ve dostluk ilişkilerini ticari ve ekonomik ilişkilerle pekiştirmek olduğunu ifade etti.
Demirtaş, "İşbirliğimizi ekonomik, sosyal ve politik anlamda daha da ileriye taşımayı amaçlıyoruz. Siz iş kadınları ile pekiştireceğimiz güçlü işbirliği ile ticaret hacmimizin karşılıklı artacağından kuşku duymuyorum" dedi.
Türkiye'nin Avrupa'nın 6, dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğunu dile getiren Ekrem Demirtaş, şöyle devam etti:
"Afrika 3. bin yılın yükselen yıldızı. Ülkemiz Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023'te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi bulunuyor. Ne bu kadar küresel planlar yapan ülkemizin ne de diğer küresel aktörlerin yaşadığımız çağda Afrika'yı göz önünde bulundurmadan ilerleme şansı yok. Bizim Afrika'ya bakışımız farklı. Bugüne kadar size gelen batılı ülkeler emperyal düşüncelerle hep sizden bir şeyler aldılar, zenginliklerinizi götürdüler. Başbakanımız ise hepimize devamlı olarak 'Afrika'ya almaya değil vermeye gideceksiniz' diyor. Başbakanımız, büyük küçük demeden bütün Afrika ülkelerinde büyükelçilik açılması talimatını var. Bugün 40 Afrika ülkesinde büyükelçiliğimiz var."
Türkiye-Afrika ilişkilerinin hızla gelişmesine rağmen ticaret hacminin hala istenilen seviyede olmadığına işaret eden Demirtaş, bunu artırmak için ihracat ve ithalata konu olan kalemlerin çeşitliliğini artırmak gerektiğini sözlerine ekledi.
İzmir Ticaret Odası İşkadınları Konseyi Başkanı Asuman Nardalı ise Afrikalı kadınlarla ekonomik birlikteliğin temelini atmak istediklerini söyledi. İzmir'in de aday olduğu EXPO 2020 için Afrikalı iş kadınlarından destek istedi.
Toplantıya katılan konuklar, ülkelerindeki iş fırsatları hakkında bilgi verdi.
Cezayir Girişimciler Forumu Kurucu Üyesi Nadjet Belbachir, İzmir'in EXPO 2020 adaylığını desteklediklerini belirterek, "Osmanlı'ya dayanan bağlarımız var. Ortaklığımız Arap-İslam medeniyeti ve Akdenizliliğe dayanıyor. Başbakanınız Recep Tayyip Erdoğan'ın da dediği gibi 'Hedefimiz iki ülkenin ticaretini 10 milyar dolara çıkarmak'. Bunun için ortak projeler üretelim. İzmir Ticaret Odası'nı ülkemize bekliyoruz" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER