ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 16:40

"Açılıma en etkili pas"


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Doğu ve Güneydoğu'da kurulacak dikiş atölyelerinin birçok sosyo-ekonomik problemin çözümüne hizmet edeceğini bildirdi.
Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle 8 Mart Cumartesi Denizli İhracatçılar Birliği'nden Mardin ve Şırnak'ta kurulacak konfeksiyon atölyeleri için dikiş ve nakış makineleri gönderildiğini hatırlattı.
Denizli İhracatçılar Birliği'nin girişimleriyle ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulunun katkılarıyla sağlanan dikiş makinelerinin Doğu ve Güneydoğu'ya gönderilmesinin "açılıma en etkili pas" olduğunu vurgulayan Zeybekci, şunları kaydetti:
"Doğu ve Güneydoğu'da kurulacak dikiş atölyeleri, birçok sosyo-ekonomik problemin çözümüne hizmet edecektir. Bu makineler ile bölgede yaşayan gençlerin, özellikle de genç kızların ve kadınların, şu an için tarım ve hayvancılıkla kısıtlı ekonomik geçim kaynaklarını genişletebilecek, böylece yeni istihdam alanları da açılabilecektir. Değişen ekonomik altyapı, kaçınılmaz olarak sosyal bir dönüşüm de getirecek, bu sayede söz konusu bölgelerle özdeşleşen töre cinayeti, erken evlilik, çok eşlilik gibi birçok toplumsal sorun da aşılabilecektir. Doğu ve güneydoğu illerimizde yaşanan sorunların aşılmasında, bölgedeki sanayinin gelişiminin ve işgücü imkanlarının çoğalmasının önemli rol oynayacağına inanıyoruz."
Destek veren Denizli Ticaret Odası'na, Denizli Sanayi Odası'na, Denizli Ticaret Borsası'na ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'ne teşekkür eden Zeybekci, bu davranışlarının diğer kurum ve kuruluşlar için de örnek teşkil etmesini ve böyle hassasiyet taşıyan projelerin kaynak bulmasında teşvik edici bir rol oynamasını temenni etti.
Ekonomi Bakanı Zeybekci, yarın Şırnak ve Mardin'de kurulumu süren makineleri yerinde görmek ve projeyle ilgili detayları birebir etüt etmek amacıyla bölgeye gideceklerini kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER