ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 16:57

ABD'den ithalat son 10 yılda beş kat arttı

ABDden ithalat son 10 yılda beş kat arttı


ABD’nin Illinois eyaleti işadamları heyeti, İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nı ziyaret etti. Heyeti karşılayan İZTO Genel Sekreteri Duygu Mutluel, İzmir ile ABD arasındaki ilişkilerin istenen seviyede olmadığını belirterek, “Oda olarak ABD ile ülkemizin ve kentimizin ilişkilerini geliştirmek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2012 yılında 20 milyar dolara ulaştığını, ABD’den ithalat 10 yıl içinde beş kat artmasına karşın ihracatın yerinde saydığını dile getiren Mutluel, iki ülke arasındaki ihracat ve ithalat dengesizliğinin ortadan kaldırılması için işadamlarına büyük görev düştüğünü vurguladı. Mutluel, “Ülkemizin ABD ile karşılıklı ticaret hacmi, 2012 yılı sonu itibariyle 20 milyar dolar seviyesinde oldu. Türkiye, 2002 yılında ABD’ye 3,35 milyar dolarlık ihracat, 3,1 milyar dolarlık ithalat yapmış. 2012 yılında Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 5,6 milyar dolar, ABD’den aynı yıl yapılan ithalat ise 14 milyar dolar olmuş. Yani aradan geçen 10 yıl içinde Amerika’dan ithalatımız yaklaşık beş kat arttığı halde ülke olarak dünyanın en büyük alıcısı konumundaki ABD pazarına ihracatımız neredeyse yerinde saymış. Bu dengesizliğin ortadan kaldırılması için biz işadamlarına büyük rol düşüyor.” diye konuştu.

İzmir’den ABD’ye ihracat miktarının 478 milyon dolar, ithalatın ise 604 milyon dolar seviyesinde olduğunu aktaran İZTO Genel Sekreteri Mutluel, İzmir’e yatırımların daha fazla arttırılması için oda olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti. İzmir’in büyük bir ticaret potansiyeli olduğunu dile getiren Duygu Mutluel, şunları kaydetti: “İzmir’den ABD’ye yapılan ihracat 2012 yılında 478 milyon dolar, ithalat ise 604 milyon dolar. Bu rakamlar, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir için kabul edilemez. Kentimizin büyük bir ticaret potansiyeli var. İzmir’in ekonomik faaliyetleri, belirli bir sektörde yoğunlaşmış. Alsancak Limanı, Türkiye’nin ihracat konteyner limanı olarak simge olmuştur. Dış ticaretimizi arttırdığımız kadar ABD’li firmaların ülkemiz ve kentimizdeki yatırımlarını da arttırmak istiyoruz. Türkiye’de 2012 yılı sonu itibariyle bin 275 Amerikan sermayeli firma yer alırken bunların 83 tanesi İzmir’de bulunuyor.”

Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Ajansı Uluslararası Ticaret Direktörü Ivana Bachenska ise Türkiye’ye altıncı kez geldiğini, İzmir ve Illinois heyetleri arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini daha fazla arttırmayı önemsediklerini belirtti. Bachenska, “Heyetimizde dokuz Illinoisli şirketi bulunuyor. Çeşitli organizasyonlar planlıyoruz. Türkiye, önemli bir piyasayı barındırıyor. Harika bir ülkeniz var, kültürünüzü de çok beğeniyoruz. Türkiye hakkında çok daha fazla bilgi edinebildik. Aradaki ortaklığımızı geliştirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER