ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2014 Perşembe 09:35

ABD'de "Düşük Enflasyon" Kaygısı doları frenledi

ABDde "Düşük Enflasyon" Kaygısı doları frenledi

ABD Merkez Bankası'nın, güçlü doların enflasyonda istenen ölçüde artışı yavaşlatabileceği yolundaki kaygıları, dolardaki hızlı tırmanışı frenledi.


ABD Merkez Bankası'nın, güçlü doların enflasyonda istenen ölçüde artışı yavaşlatabileceği yolundaki kaygıları, dolardaki hızlı tırmanışı frenledi. Dolar duraksaması, altın ve petrol fiyatlarının yönünü de yukarıya çevirdi.

"Düşük enflasyon" kaygılarının yer aldığı ABD Merkez Bankası'nın faiz toplantısı tutanaklarının açıklanması öncesinde 2.29 liranın üzerinde hareket eden dolar, tutanakların açıklanmasının ardından 2.25 lira düzeyine kadar geriledi.

Dolar, erken saatlerde indiği 2.2588 lira düzeyinden biraz toparlanarak, 2.2670 - 2.2690 lira bandında hareket ederken, euro da pareti etkisiyle 2.90 liranın altına gerileyerek, 2.88 liraya kadar indikten sonra 2.8920 lira dolayına çıktı.

PETROLDE TOPARLANMA

Dolardaki gevşeme, ABD para biriminin yükseliş döneminde iki yılın en düşük düzeylerine gerileyen petrol fiyatlarının yönünü de yukarı çevirdi. Brent ham petrolünün varil fiyatı 90.70 dolar ile 27 ayın en düşük seviyesinin görülmesinin ardından 91.50 doların üzerine çıktı.

Doların, Fed'in faiz oranlarını artırmayı erteleyebileceği olasılığıyla düşüş kaydetmesi Brent petrolünün fiyatı üzerinde etkili oldu. Petrol talebinin ay sonuna doğru artabileceği beklentisi de fiyatlara destek sağladı.

ALTIN DA YÜKSELDİ

ABD'de faiz artırımının daha erken gelebileceğine yönelik beklentilerin azalmasına bağlı olarak doların düşmesinin ardından 1,224 dolara çıkarak iki haftanın en yüksek düzeyine ulaştı. Altının küresel piyasalardaki yükselişine bağlı olarak Kapalıçarşı'da 1 gram altın 89.28 liraya çıktı.

ENFLASYONU YÜKSELTME HEDEFİ

ABD Merkez Bankası'nın 16-17 Eylül'de yapılan para politikası kurulu toplantısının tutanaklarında, küresel piyasalarda hızla değer kazanan doların enflasyonda istenen artışı yavaşlatabileceği konusunda duyulan endişelere yer verildi.

ABD Merkez Bankası, ekonomide canlanmanın belirtisi olarak halen sıfıra yakın seyreden enflasyonun yüzde 2.0'ye çıkarılmasını hedefliyor. Tutanaklarda ayrıca, Avrupa ve Asya ekonomilerindeki dalgalanmaların, bankanın politika desteklerini yakın gelecekte de korumasının arkasındaki bir diğer faktör olduğu ifade ediliyor.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİLERİ

Tutanaklarda, finans piyasalarındaki beklentilerin ABD Merkez Bankası ile uyumsuz gelişmesi ve mevcut politikalarda yapılacak değişikliğin istenmeyen yönlendirmeler yapabileceği konusundaki uyarılara da yer verildi.

ABD Merkez Bankası'nın ekonomistleri ve küresel piyasaların önde gelen analisleri, faiz artırımının gelecek yılın ortalarında yapılmasını ve faiz artış hızının özel sektör beklentilerinden hızlı olacağını öngörüyorlar.

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER