SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Kasım 2014 Salı 16:54

ABD'de aksine yükseliş şaşırttı

/home/yztusr/public_html http://cdn2.yazete.com/store/img/amerikan-ekonomisi-1487304-622x360.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/amerikan-ekonomisi-1487304-622x360.jpg
ABDde aksine yükseliş

ABD' de üretici fiyat endeksi (ÜFE) ekim ayında beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 0,2 arttı.ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilere göre, ÜFE ekimde yüzde 0,1 düşüş beklentisinin aksine yüzde 0,2 yükseldi. ÜFE, böylece bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,5 artmış oldu.

Veriler, değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE'nin de ekimde yüzde 0,4 yükseldiğini ortaya koydu. Bu sonuçla yıllık bazda yüzde 1,8'e çıkan çekirdek endeksin ekimde aylık yüzde 0,1 artması bekleniyordu.

ÜFE'deki beklenmeyen artışta gıda ve hizmet fiyatlarının etkili olduğu belirtildi. Eylül ayında yüzde 0,4 gerileyen hizmet fiyatları ekimde yüzde 0,5 artarak, Temmuz 2013'ten bu yana en yüksek aylık artışı gösterdi. Son iki aydır düşen gıda fiyatları da ekimde yüzde 1 yükselirken, petrol fiyatları son 3 aydır gösterdiği düşüş eğilimini ekimde de sürdürerek yüzde 3 geriledi.

Öte yandan, eylül ayında yüzde 0,1 azalan ÜFE'ye yönelik herhangi bir revizyona gidilmedi.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek, nihai ürün fiyatlarına ve dolayısıyla enflasyona ilişkin önemli ipuçları veriyor.

ABD Merkez Bankası (Fed), çekirdek ÜFE'yi uzun vadeli enflasyon eğiliminin göstergelerinden biri olarak görüyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Enerji dengesinde neler oluyor?

SONRAKİ HABER

Altın zirvede!

YORUM YAZ
Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.