ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 00:08

ABD Merkez Bankası Başkanı uyardı


ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, Obama yönetimi ve Kongre'nin anlaşmaya varamaması halinde, yıl sonunda ülkenin sürükleneceği ''mali uçurum''un henüz oluşmadan bile ekonomiye zarar verdiğini söyledi.
 

FED'in iki gün süren toplantısının ardından basının karşısına çıkan Bernanke, ABD Başkanı Barack Obama ile Kongre'nin Cumhuriyetçi kanadı arasında hala uzlaşmaya varılamayan ''mali uçurum'' konusunun, şimdiden iş dünyasındaki güveni ve tüketici davranışlarını olumsuz yönde etkilediğini ve ekonomide olumsuz hava yarattığını kaydetti.

Bu durumun, iş dünyasını yatırımlarını azaltmaya sevk ettiğini de belirten Bernanke, ''Açıkçası, mali uçurum şimdiden ekonomi üzerinde olumsuz etkide bulunuyor'' dedi. Bernanke, Obama ve Kongre'nin bu sorunu hızlı biçimde çözmesi umudunu dile getirerek, ''Kongre'nin mali uçurum konusunda doğru olanı yapacağını umuyorum. Mali uçurum umarım olmaz. Ama olursa, FED'in elinde bunu telafi edecek bir araç olduğunu sanmıyorum'' dedi.

Merkez Bankası'nın bugün açıklanan son kararlarına yönelik değişimlerin ekonominin performansına bağlı olduğunu belirten Bernanke, banka olarak işgücü piyasasında önemli boyutta gelişme olana kadar ekonomik büyümeyi desteklemek için tahvil almaya devam etmeyi öngördüklerini bildirdi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER