ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2017 Pazar 17:00

"900 litre mazotu inşallah ihracatı artırmak için vereceğiz"

"900 litre mazotu inşallah ihracatı artırmak için vereceğiz"

"Yurt dışına çıkışlarda 900 litre mazotu inşallah ihracatı artırmak için vereceğiz" "Suriye'deki iç karışıklıklardan dolayı transit geçişi yasaklamıştık. Geçen hafta almış olduğumuz kararla beraber, Başbakanımızın talimatıyla beraber Suriye'den transiti de serbest bıraktık" "Lojistik hizmetleri artık ticarete destek sağlayan yardımcı bir sektör olmaktan çıkıp başlı başına bir sektör olmuştur"


Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tırların yurtdışına çıkarken ÖTV'siz olarak aldıkları mazota ilişkin, "Yurt dışına çıkışlarda 900 litre mazotu inşallah ihracatı artırmak için vereceğiz." dedi.

Tüfenkci, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Genel Kurulunda yaptığı konuşmasında, nakliye sektörünün ticaret ve Türkiye için ne kadar önemli olduğunun bilinci olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bulunduğu coğrafya sebebiyle stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Tüfenkci, "Adeta bir aktarma merkezi konumunda olan Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarının arasındaki stratejik köprü konumunda olması nedeniyle de lojistik ve taşımacılık açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Kara taşımacılığındaki güçlü filomuz, üç tarafımızın denizlerle çevrili olması ve genç nüfusumuz ile Türkiye’de taşımacılık ve lojistik son yıllarda büyük gelişme gösteren sektörlerin başında gelmektedir. Dış ticaret hacmimizin artması, lojistik sektöründeki yatırım ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Ticaretin en önemli ayaklarından birini lojistik hizmetleri oluşturmaktadır." diye konuştu.

Tüfenkci, ulaştırmanın dünya ticaretine etkisiyle ilgili yapılan araştırmada, ihracatta gümrük vergilerinin ihraç edilen malların değerinin yüzde 2’sini, uluslararası taşımacılığın ise ihraç malları değerinin yüzde 4,45’ini bulduğu bilgisini paylaştı.

Günümüzde rekabet avantajının yolunun tedarik sürecini ve lojistik hizmetlerini en iyi şekilde yönetmekten geçtiğini vurgulayan Tüfenkci, "Bu nedenle lojistik hizmetleri artık ticarete destek sağlayan yardımcı bir sektör olmaktan çıkıp başlı başına bir sektör olmuştur. Lojistiğini iyi yöneten şirketler de maliyetlerinde yüzde 15 ile 50 arasında tasarruf sağlamaktadır." ifadesini kullandı.

Tüfenkci, Türkiye'nin dünyayla rekabet edebilmesi için hızın çok önemli olduğunu belirterek ilgili bakanlıkların yaptıkları işlemleri daha hızlandırmak için de çalışma yaptıklarını kaydetti.

Gümrüklerdeki hızlandırma işlemlerinin yanı sıra iş birliklerine yaptıkları iyileştirmelerle de ihracatçıların maliyetlerini düşürmeye başladıklarını dile getiren Tüfenkci, şunları kaydetti:

"İhracat beyannamesi ile transit beyannamesini birleştireceğiz. Artık ayrı ayrı beyanname vermeden, ihracat ve geçiş beyannamesini birleştirip hızlanmanızı ve formaliteden kurtulmanızı sağlamış olacağız. Yine sizlerin istediği konuda Maliye Bakanımız ile çalışıyoruz.. Bu hafta kararını vereceğiz... Yurt dışına çıkışlarda artık 900 litre mazotu inşallah ihracatı artırmak için vereceğiz. Bunlar sadece iki kapıda yapılıyor. Şimdi bunun kapı sayısını da çoğaltacağız. Gürcistan'a giderken de vereceğiz, Batıya, kuzeye, güneye giderken de o kapılardan bu kadar litre alarak gitmiş olacaksınız. Yani Kapıkule'den çıktığınızda bu ÖTV'siz mazotla inşallah Almanya'ya varmış olacaksınız. Bunu birçok kapıda hayata geçireceğiz.

Suriye'deki iç karışıklıklardan dolayı transit geçişi yasaklamıştık. Geçen hafta almış olduğumuz kararla beraber, Başbakanımızın talimatıyla beraber Suriye'den transiti de serbest bıraktık. Artık orada malları Türkiye üzerinden taşıyacağız."

- "Güçlü liderlerle Türkiye'nin şaha kalktığı bir dönem yaşansın diye bu sistemi getiriyoruz"

Bakan Bülent Tüfenkci, Türkiye'nin hızlanması gerektiğini vurgulayarak, "Lojistikte, ticarette hız önemli. Lojistikte güven ve istirar önemli. 'Güçlü lojistik, güçlü Türkiye' diyoruz. Yönetimde de hız, güven, istikrar önemli. Güçlü hükümetler önemli. Onun için Meclis'te bir Anayasa değişikliği teklifini önünüze getirdik. Niye getirdik? Tam da sizin için getirdik. Türkiye hızlansın diye, Türkiye büroktratik engellerden kurtulsun diye, Türkiye güveni, istikrarı yakalasın diye. Güçlü Türkiye olsun... Güçlü liderlerle Türkiye'nin şaha kalktığı bir dönem yaşansın diye bu sistemi getiriyoruz." şeklinde konuştu.

Tüfenkci, "Türkiye'nin 2023 hedefi 500 milyar dolara hedefini yakalasın istiyoruz. Bu 500 milyar dolar ihracatı sizinle yapacağız. Bu ihracatı hedefini nasıl yakalacağız? Hızlanarak, sistem değişikliğiyle yakalayacağız." ifadesini kullandı.

 

 

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER