ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 15:55

9. Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı açıldı

9. Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı açıldı


Gaziantep’te bu yıl 9’ncusu düzenlenen Ortadoğu Altın ve Mücevher Fuarı açıldı. Fuarın açılışına eski Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Haris Slajdzic de katıldı.

Gaziantep Kuyumcular Odası ve Start Fuarcılık’ın işbirliğiyle Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışında konuşan Slajdzic, Gaziantep’te gördüğü dayanışmadan övgüyle bahsetti. Bölgeyi dünyanın en gelişmiş yerlerinden biri olmaya aday olarak gördüğünü kaydeden Slajdzic, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin de daha da artmasını temenni ettiğini ifade etti. Gaziantep Valisi Erdal Ata ise kuyumculuk sektörünün önemine değindiği konuşmasında altın ve mücevherin, milletin geleneksel tasarruf araçlarından birisi olduğunu kaydetti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kuyumculuk Sanayi Sektörü Meclisi Başkanı İmam Altınbaş da ihracat alanında, 2012 yılında yıllık bazda en fazla oransal artış gerçekleştiren savunma sanayi sektörünü, mücevher sektörünün takip ettiğini söyledi. Son yıllarda pırlantalı mücevher pazarının büyüklüğünün de dünyada üç kat arttığının altını çizen Altınbaş, şunları söyledi: “2013 yılı zorlu bir yıl olacak gibi öngörülse de istikrarlı ekonomisi ve yapacağı tasarruflarla Türkiye'nin büyümeye devam edeceğinden eminiz. Türk mücevher sektörü, her geçen gün kazandığı kimlik ve bilinirlikle bugün dünya mücevher sektöründe ilk 5'te yer alıyor ve zirveyi zorluyor. Sektörümüz, dünyada lider olabileceğimiz sektörlerin başında geliyor. Türkiye'nin özellikle Ortadoğu'daki yeri ve Arap ülkeleriyle olan iyi ilişkileri, yatırım imkanlarına dönüştüreceği bir fırsat haline geldi. Ortadoğu'da yaşanan Türk rüzgarını da dikkate alarak, bu bölgede yaşanan olumlu gelişmeleri hep birlikte takip etmeliyiz.”

Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç de fuarın sektöre yaptığı katkıdan bahsetti. Konuşmaların ardından kurdele kesilerek fuarın açılışı gerçekleştirildi. Fuar, 3 gün boyunca açık olacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER