ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 13:31

817 iş ve meslek danışmanına müjde

817 iş ve meslek danışmanına müjde


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Danıştay’ın kararı sonucu sözleşmeleri yenilenmeyen 817 iş ve meslek danışmanının durumunun bugün netleşeceğini söyledi. Bakan Çelik, bugün TBMM’ye sunulacak yasa tasarısı ile danışmanların önündeki engelin kalkacağını ve işbaşı yapacaklarını bildirdi.

NTV yayınına katılan Bakan Faruk Çelik, sözleşmelerinin yenilenmesini bekleyen 817 İş ve Meslek Danışmanı’na müjde verdi. İş-Kur Genel Müdürlüğü tarafından ağustos ayında işe başlayan 817 iş ve meslek danışmanı, 31 Aralık 2012 yılı sonuna kadar 4-B statüsünde çalıştırmak üzere sözleşme imzaladı. Ancak İş-Kur'un çıktığı ilana başvuramayan sertifika sahibi diğer danışmanların dava açması sonucu Danıştay aralık ayı başında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dolayısıyla 817 kişi 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle 'işsiz' kaldı.

Bunun üzerine Bakanlık ve İş-Kur yetkilileri, hem bu kişilerin hem de ilana başvuramayanların sorunlarını gidermek için bir yasa tasarısı hazırladı. Bakan Çelik, bu yasa tasarısının bugün TBMM’ye geleceği müjdesini verdi. Çelik, meclise getirilen tasarının yasalaşmasının ardından hem Danıştay’a itirazda bulunan 523 kişinin hem de sözleşmeleri yenilenmeyen 817 iş ve meslek danışmanın alınacağını dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER