ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2014 Perşembe 13:26

80’den fazla ülkeye ihraç

80den fazla ülkeye ihraç

Çukurova’dan 80’den fazla ülkeye ürün gönderen Sunar Grup, son olarak Seyşeller ve Fransız Guyanası’na ihracat yapmaya başladı.


 Ayçiçek yağından mısır yağına, margarine kadar geniş ürün yelpazesiyle ihracat gerçekleştiren Sunar Grup, ihraç ettiği ürünlerin, toplam üretiminin yaklaşık yüzde 60’ına tekabül ediyor ve Türkiye mısır yağı ihracatının da yaklaşık üçte birini gerçekleştiriyor.

Sunar Grup’a ait şirketler; beş yıl önce başlanılan faaliyetlerinde; dört kıtada, 80’i aşkın ülkeye ulaşma başarısı gösterdi. Sunar Grup, Türkiye’nin ihracat devlerini sıralayan TİM’in 1000 listesine 2 farklı şirketi ile girerek ihracat başarısını tescilledi. İhracat rakamı ise 150 milyon doları geçen Sunar Grup’un hedefi ise pazar sayısını 100’e çıkartmak.

Sunar Grup CEO'su Hüseyin Çomu, mevcut ürünlerin mevcut pazarlardaki payını olabildiğince artırmanın yanı sıra yeni pazarlara açılmanın gerekliliğine inandıklarını söyledi. Yeni pazarlara açılma stratejisi çerçevesinde Fransız Guyanası ve Seyşeller gibi yeni pazarlara ihracata başladıklarını belirten Hüseyin Çomu, pazar stratejilerini şöyle özetledi: “Daha önce gitmediğimiz, bizi hiç tanımayan yeni pazarlara giderek buralarda pay alma stratejisini izliyoruz. Bilinmeyen pazarlara odaklanmayı, geleceğe daha fazla dönük, büyüme odaklı ve daha yetkin bir yaklaşım olarak görüyoruz. Bu hedef doğrultusunda özellikle, Endonezya, Filipinler, Hindistan, Çin ve Japonya pazarları öncelikli hedef pazarlarımız. Dünya nüfusunun yarısını barındıran bu pazarlara Türkiye’nin ihracatı çok az. Biz buralara yapılan ihracatı artırmak istiyoruz. Çünkü Türkiye ürettiği bütün ürünleri oraya ihraç etse bile bu denizde damla kadar kalacaktır.”

İhracatta markalaşma stratejisini benimsediklerini söyleyen Hüseyin Çomu, özellikle komşu ülkelerde marka yatırımları ile pazarlama faaliyetleri de yaptıklarını vurguladı. Helal gıda sertifikasının da ihracatta önemli unsurlardan biri olduğuna dikkat çeken Hüseyin Çomu şunları söyledi: "Günümüzde ‘Yerel düşün, küresel hareket et’ anlayışı hakim. Biz de bu anlayışa uygun hareket ediyoruz. Örneğin; ihraç pazarlarımız arasında yer alan Güney Doğu Asya’da ki Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkeler ve Avrupa ülkelerindeki etnik pazarlar, helal sertifikasına oldukça önem veriyorlar. Biz de bu durumu görüp helal sertifikası aldık. Türkiye’de ilk kez helal sertifikasını alan bitkisel yağ firması olduk. Müşteri portföyümüzün helal sertifikası ile pozitif yönde değiştiğini ve satışlarımızın arttığını gözlemledik.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER