ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 19:19

8 Mart Dünya Kadınlar Günü


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Öncelikli hedef başta kadınlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın eğitim seviyesi artırmak ve daha nitelikli istihdam koşulları yaratarak mutlu, huzurlu ve istekli bir şekilde iş yaşamında varlık göstermelerini sağlamak, cam tavanları ortadan kaldıracak politikalar üretmektir" değerlendirmesinde bulundu.
Zeybekci, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde dahi kadınların, hemen tüm sosyal birimlerde erkeklere kıyasla halen statü olarak düşük seviyelerde yer aldığını belirtti.
Bunun, herkes için üzüntü verici bir durum olduğunu vurgulayan Zeybekci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Zira söz konusu yetersiz statü, kadınları her türlü karar mekanizmasının uzağında tutmakta, çoğu konu için katılım ve yön verme düzeyleri sınırlı olabilmektedir. Oysa hemen her toplum için yaşlılar, çocuklar ve engellilerle birlikte sosyal dışlanmaya maruz kalan bir diğer önemli kesim kadınlardır. Kadınların toplumun kalbi ve çekirdeği olan aile içinde hanenin diğer üyelerinin refahını ilgilendiren birden fazla görevi üstlenmiş olduğu ve bunları çoğu kez hiçbir karşılık almadan fedakarca yerine getirdiği hususundaki yadsınamaz gerçek göz önüne alındığında yaşadıkları sorunları ivedilikle çözmenin gereği de ortaya çıkmaktadır. Kadınların tüm toplumsal seviyelerde karar mekanizmalarına dahil olması, onların geliri ve eğitim seviyesi ile alakalı bir konudur. Dolayısıyla toplumuna ve insanlığa faydalı nesillerin yetişebilmesi için toplumsal kaynak dağılımını kadın ve çocukların lehine olacak şekilde yeniden düzenlemek, böyle bir düzenlemeyi teşvik edecek uygun şartları yaratmak bir zorunluluktur."
- "Kadınlarının refahı, mutluluğu için çok olumlu adımlar atıldı"
Bakan Zeybekci, Türkiye'nin, özellikle son 10 yıldır aldığı çeşitli önlemler ve uygulamaya koyduğu sosyal politikalarla, tüm dünya ülkelerinin farklı düzeylerle de olsa sorunu olan bu konuya itinayla eğildiğini belirterek, toplumun da kadınlarının refahı, mutluluğu, eğitim hakkı ve sosyal alanlardaki varlığı için çok olumlu adımlar attığını bildirdi.
Zeybekci, şunları kaydetti:
"Bugün kız çocukların okullaşma oranını artırmak için faaliyete konulan sosyal projeler, genç kızların üniversite eğitimlerinde karşılaştığı zorlukları gidermek üzere ulaşımdan konaklamaya dek birçok konuda yapılan iyileştirmeler, kadınlarımızın sosyalleşmesini kolaylaştırmak ve teşvik etmek üzere yeniden yapılandırılan sosyal alanlar ve mekanlar, TBMM'de kadın vekil sayısının artırılması için gösterilen çaba hep olumlu adımlardır ancak istenilen düzeye ulaşmakta henüz yetersiz olduğu da açıktır. Dolayısıyla öncelikli hedef başta kadınlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın eğitim seviyesi arttırmak ve daha nitelikli istihdam koşulları yaratarak mutlu, huzurlu ve istekli bir şekilde iş yaşamında varlık göstermelerini sağlamak, cam tavanları ortadan kaldıracak politikalar üretmektir.
Henüz 1900'lerin başlarında kadınlara ilk seçme seçilme hakkını tanıyan ülkeler arasında yer aldığımız hatırlanacak olursa, bugün üzerimize düşen sorumluluğun boyutları daha iyi anlaşılacaktır. Bu ülkenin bir ferdi olarak hepimiz taşın altına elimizi koymalı ve mevcut şartları daha olumlu hale getirmek için çalışmalıyız. Bunun bilincinde olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılına denk gelen 8 Mart 2023'te bugün konuştuğumuz sorunların en azından önemli bir kısmı çözmüş olmamız dileğiyle, tüm kadınlarımızın 'Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER