ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Kasım 2014 Pazartesi 11:39

7.5 milyon emekli bu haberi bekliyor!

7.5 milyon emekli bu haberi bekliyor!

Milyonlarca kişinin gözü kulağı bugün görülecek intibak davasında. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanları ilgilendiren davaya bugün devam edilecek.


Milyonlarca kişinin gözü kulağı bugün görülecek intibak davasında. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanları ilgilendiren davaya bugün devam edilecek. Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde görülen davada, kararın bugün açıklanması bekleniyor. Olumlu bir karar çıkarsa, 2000 ve sonrasında emekli olanlara intibak kapısı açılacak.

KARARIN BUGÜN ÇIKMASI BEKLENİYOR

İntibak isteyen emekliler için umut olan dava İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) tarafından geçen yıl açılmıştı. Bugüne kadar 4 duruşma yapıldı. 5'inci duruşma ise bugün yapılacak. Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nde görülen davada, kararın da bugün çıkması bekleniyor. Takvim'in haberine göre, emekliler, intibak davasının Haziran'da görülen 4'üncü duruşmasında kararın açıklanmasını bekliyordu. Ancak bilirkişi raporu yetişmeyince, dava 10 Kasım'a ertelendi. Emekliler, heyecan içinde davaya kilitlendi.

"7,5 MİLYON EMEKLİYİ ETKİLEYECEK"

İMBED Başkanı Hamdi Öz de, bugünkü duruşmada kararın açıklanmasını beklediklerini söyledi. Çıkacak intibak kararının 7.5 milyon emekliyi ilgilendirdiğini kaydeden Öz, "Karar emsal teşkil edecek ve 7.5 milyon emeklinin maaşını etkileyecek. Bundan sonra emekli olanlara da olumlu yansıyacak" diye konuştu. Hamdi Öz, daha önce yaptığı açıklamada da, "Mahkeme olumlu karar verirse tüm emeklilere destek vereceğiz. Emekliler derneğimize başvursunlar. Tek tek davalar açmak yerine, toplu davalar açarak emeklinin işini kolaylaştıracağız" demişti.

EMEKLİLER OLUMLU KARAR İÇİN ÜMİTLİ

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar intibak davasını yakından takip ediyor. Emekliler, "Mahkemeden olumlu karar çıkacağı konusunda ümitliyiz. 2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişi intibaktan yararlandı. İntibak zammı bizim de hakkımız" diyor. Açılan intibak davası bireysel olduğu için, olumlu karar çıkması durumunda kendilerinin de dava açması gerektiğine değinen emekliler, yetkililere de şu çağrıyı yapıyor: "Bu yaşımızda mahkemelere koşmayalım. Yasal düzenleme yapılsın."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER