ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 17:11

7. Uluslararası Gıda Fuarı açıldı

7. Uluslararası Gıda Fuarı açıldı


Ticaret ve Sanayi Odası ile Forza Fuarcılık tarafından düzenlenen “Mersin 7. Uluslararası Gıda, Gıda Teknolojileri ve Paketleme Fuarı açıldı. Fuar 24-27 Ocak tarihleri arasında gezilebilecek.

CNR Expo Yenişehir Fuar Alanı'ndaki açılışta konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Türkiye'nin; siyasi ve ekonomik istikrar nedeniyle oluşan güven ortamı sayesinde 10 yıl önce hayal bile edilemeyecek hamleleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Sanayi, ekonomi, ihracat, sağlık ve ulaşımda hatırı sayılır gelişmeler kaydedildiğini anlatan Sever, Cumhuriyetin 100. yılında gerçekleştirmeyi hedefledikleri 500 milyar dolar ihracat ile Türkiye’nin dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olacağını kaydetti.

2023 vizyonuna milletin desteğiyle erişilebileceklerini vurgulayan Sever "Başarıyı elde ederken üretimiyle, sanayisiyle, ihracatıyla eş zamanlı olarak, ciddi manada bir dönüşüm sürecinin de devamlılığı gerekir. Artık teknolojiyi takip eden ülke değil, teknolojisi takip edilen ülke olmak istiyoruz." diye konuştu.

Mersin’de ihracatın 300 milyon dolarlardan 1.3 milyar dolarlara geldiğini anlatan Sever şöyle devam etti: "2023 vizyonu çerçevesinde sadece Mersin'in ihracat hedefini 10 milyar dolar olarak belirledik. Mersin 2010 yılında 2,8 milyar dolarlık tarımsal hasıla bu alanda Antalya'dan sonra ikinci sırada. Bu çalışmaları sürdürdüğümüz takdirde bir kaç yıl içerisinde Türkiye'nin en fazla tarımsal hasılaya sahip ili olmaya adayız. 2011 yılındaki 1,3 milyar dolar civarındaki Mersin ihracatının 2012'nin 11 aylık dönemde 1,2 milyar dolara ulaştığını görüyoruz."

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut da tarım ve gıdanın birbirini tamamlayan iki kardeş sektör olduğunu kaydetti. Mersin'de aralıksız olarak 7. kez Uluslararası bir Gıda Fuarı açmanın heyecanını yaşadıklarını vurgulayan Aşut, şunları kaydetti: "Bu fuarlarla kentin markalarını ve yeni pazarlarını oluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl fuarımıza Azerbaycan, Hindistan ve Sudan'dan da katılımcılar var. Fuarların Mersin'in ekonomisine büyük katkılar sunacağına inanıyoruz.''

Açılışının ardından Bakan Yardımcısı Sever ve diğer katılımcılar stantları gezdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER