ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 11:42

6,75 milyar Avro'luk unutkanlık

6,75 milyar Avroluk unutkanlık

Bir dönemin en çok kullanılan yabancı parası mark, Avro'nun ortak kullanımı ile tedavülden kalktı ama ortadan kalkmadı.


Almanya'nın eski para birimi ''Deutsche Mark'ın'' tedavülden kalkması ve Avro'nun yürürlüğe girmesinden 11 yıl sonra hala yaklaşık 13,2 milyar markın (6,75 milyar Avro) piyasada olduğu bildirildi.
    
Yapılan açıklamaya göre, Alman Merkez Bankasının (Bundesbank) verileri, toplam değeri 13,2 milyar mark olan 171 milyon banknot ve 23,7 milyar madeni paranın piyasada olduğunu gösteriyor.

Almanya Merkez Bankası, bu paraların önemli bir miktarının da yurt dışında olduğunu tahminini de dile getiriyor.

Halkın eski bankot ve madeni paraları elinden çıkarmamış olmasının ya da Euro ile değiştirmemesinin altında ise çeşitli sebepler yatıyor. Eski banknotların genellikle bir yerlerde unutulmuş olduğunu belirten yetkililer, bu paraların genellikle ev taşırken ya da bir yakınını kaybedenlerin boşalttığı evlerde ortaya çıktığını belirtiyor.

PERDESİNİN İÇİNE SAKLAYAN DA VAR

Çoğu insanın eski para birimi olan markı Avro'ya değiştirmemesinin, bu paraların bir yerlerde unutulmasından kaynaklandığı belirtiliyor, bu paraların genellikle evi taşırken veya bir yakının hayatını kaybetmesinden sonra ortaya çıktığı kaydediliyor.

Merkez Bankasının verdiği örneklerde, bir kadının annesinin ölümünden sonra yukarıdan aşağıya kadar perdenin içinde dikilmiş 1000'er marklık banknotlar bulduğu, bir başka olayda da bir kişinin büyük dedesinin ve büyük annesinin ölümünden sonra eski duvar kağıdının arkasında marklar bulduğu ifade ediliyor. Bir başka örnekte ise yaşlı insanların paraları ilaç kutularına koydukları ve öldükten sonra ortaya çıktığı anlatılıyor.

Bundesbank yetkilileri unutulan banknotların yeniden nasıl ortaya çıktığı hakkında birbirinden ilginç örnekler bulunduğuna işaret ediyor. Verilen örnekler genç bir kadının, annesinin ölümünden sonra evdeki perdenin içine dikilerek saklanmış 1000′er marklık banknotlar bulmasından, yaşlı bir çiftin evindeki eski duvar kağıdının arkasına saklanmış banknotlar ortaya çıkmasına kadar uzanıyor.

ÇOĞU YAŞLI SAKLAYIP UNUTMUŞ

Yetkililerin verdiği bir başka örnekte ise yaşlı insanların paraları ilaç kutularına koydukları ve bunların ancak bu şahıslar öldükten sonra ortaya çıktığı anlatılıyor. Öte yandan Almanya Merkez Bankası halk arasında dolaşımda bulunan eski paraların önemli bir bölümünün de yurt dışında olduğunu tahmin ediyor. 

KAYNAK:
Ajanslar
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER