ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 17:55

62 bin kadına 140 milyon lira kredi

62 bin kadına 140 milyon lira kredi


AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, bu hafta Kemalpaşa ilçesine bağlı Nazarköy ve Sütçüler köylerinde Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) aracılığıyla düzenlenen mikrokredi dağıtım törenine katıldı. Törende Kemalpaşa Kaymakamı Yüksel Topal, AK Parti ilçe Başkanı Yaşar Kırkpınar ve vakıf yöneticileri de bulundu. Mikrokredi programı kapsamında Sütçüler'de 10 ve Nazarköy’de 14 ev hanımına biner liralık kredileri verildi. Kredilerin Nazarköy’de nazar boncuğuyla takı ve süs eşyası yapımında, Sütçüler'de ise hayvancılık alanında kullanılması bekleniyor.

Törende konuşan Milletvekili Ulema, "TİSVA tarafından yürütülen mikrokredi projesi, dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmasına imkan sağlayan, teminat ve kefalet istemeden beşer bayanın biraraya geldiği gruplara verilen küçük bir sermayeyle iş kurması esasına dayanıyor. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı, 2003 yılında ilk olarak Diyarbakır’da başladı. Şu ana kadar İzmir’de 574 olmak üzere ülkemiz genelinde 62 bin kadına, yaklaşık 140 milyon lira kredi dağıtıldı." dedi. Mikrokredinin ödeme şartları hakkında da bilgi veren Ulema, 46 haftada ve haftalık olarak ödendiğini, Mikrofinans çalışanlarının belirlenen mahalle veya köye giderek tahsil ettiğini belirtti.

Hükümetleri döneminde kadın istihdamını arttırmak için birçok ilke imza attıklarını, yeni istihdam imkanları sağlanması bakımından erkeklere nazaran pozitif ayrımcılık yapıldığını vurgulayan Nesrin Ulema, üç yıl içinde ekonomik cinsiyet uçurumunu yüzde 10 azaltmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER