ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Mart 2014 Çarşamba 12:43

6 milyon liralık kaçak akaryakıt operasyonu


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele kapsamında 10 aydır yürüttükleri çalışmalar sonunda, İzmir'de faaliyet gösteren bir firmanın piyasaya 6 milyon lira değerinde kaçak akaryakıt sürdüğü belirlendi.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, alınan ihbar üzerine harekete geçen gümrük muhafaza personeli, söz konusu firmayı mercek altına aldı.
Ekipler, İzmir'de faaliyet gösteren firmanın evrakı, satış yaptığı yerler ve faaliyetleri üzerine yaptıkları detaylı araştırmalar sonucunda ithal edilen ve "10 numara yağ" olarak bilinen yağların kaçak akaryakıt yapımında kullanıldığını ve piyasaya sürüldüğünü ortaya çıkardı.
Ayrıca, yapılan vergi incelemeleri neticesinde, "firmanın ithal ettiği baz yağ cinsi eşyaları işleyerek paravan firmalara satılmış gibi göstererek bu ürünleri iç piyasaya kaçak akaryakıt olarak sattığı ve bu şekilde devleti milyonlarca lira zarara uğrattığının belirlendiği" kaydedildi.
Açıklamaya göre, yapılan soruşturma kapsamında, firmanın ithal ettiği baz yağlardan toplam 6 milyon lira değerinde 2 milyon 240 bin litre kaçak akaryakıt ürettiği ve sahte belgelerle iç piyasaya sattığı ortaya çıktı.
Olayla ilgili olarak, 2 kişi ve firma hakkında 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefetten İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER