ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 15:42

500 bini aşkın Macar kriz yüzünden göç etti


Ekonomik krizden en çok etkilenen Avrupa Birliği ülkelerinden Macaristan, beyin göçü açısından kritik noktaya ulaştı.
     IPS araştırma şirketinin ''Macaristan en iyilerini kaybediyor'' ismiyle sunduğu araştırma sonuçları, ülkedeki beyin göçünün geçici olmadığını, yıldan yıla artarak devam ettiğini ortaya koydu. Ülkeden göç eden üniversite mezunu iş gücünün tekrar geri gelmesinin çok zor olacağını belirtilen araştırmaya göre, Macaristan'dan son 10 yılda AB ülkelerine çalışmak üzere göç edenlerin sayısı 500 bini aştı. Araştırmaya göre, Macarlar tarafından tercih edilen ülkelerin başında İngiltere geliyor. İngiltere'de 300 bin, Almanya'da 200 bin Avusturya'da 50 bin Macar vatandaşının bulunduğu belirtildi.
     Macar hükümeti beyin göçünü engellemek için son çıkardığı anayasa ile, devlet bursuyla okuyan vatandaşlara 10 yıl ülkede mecburi çalışma şartını getirmişti. Ciddi tartışmalara neden olan bu madde ile özellikle tıp öğrencilerinin göçünün engellenmek istendiği belirtiliyor.
     Macaristan'da tıp fakülteleri mezunları 700 avro maaş alırken, AB ülkelerinde bu ücret 3 bin avroya kadar çıkıyor ve bu fark göçü hızlandırma sebeplerinin başında gösteriliyor.
     IPS araştırma şirketi sunduğu raporda AB ülkelerinde Macar vatandaşlarının kendilerine yeni bir hayat kurduklarını ve kazançlarının kendilerini motive ettiğini belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER