ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 13:44

5 ton mesir macunu, 18 kadın hazırlanacak


Bu yıl 21-25 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 473. Uluslararası Manisa Mesir Festivali için hazırlıklar tamamlandı. Valilik, belediye ile Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği önderliğindeki kurum ve kuruluşların katkılarıyla düzenlenecek festival için geri sayım başladı. Yaklaşık 500 yıllık geleneğin sürmesi için en büyük katkıyı, mesir macununu yapan kadınlar sağlıyor. 5 ton macun, imalathanede çalışan 18 kadın tarafından bir hafta boyunca hazırlanacak. Makine kullanılmadan elle yapılan mesir macunları, festivalin son günü şifa niyetine halka saçılacak.

Türkiye’nin en eski festivalleri arasında başı çeken, UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve 500 yıllık bir şifa geleneğini geleceğe taşıyan Manisa Mesir Macunu Festivali için 1 milyon TL’nin üzerinde bütçe ayrıldı. 24 Mart'taki temsili saçım töreninde oyuncu Demet Evgar ve Emre Karayel, Hafsa Sultan ve Merkez Efendi karakterlerini canlandıracak. Zengin etkinlik takvimi ve dev bir sanatçı kadrosunun katılımıyla düzenlenecek festivalde ayrıca kültür organizasyonlarına da yer verilecek. “Ressamların Gözüyle Manisa” adlı etkinlikte, festivalin başlangıç tarihinden önce ağırlanacak olan Türkiye’nin önde gelen ressamları Manisa’yı resmedecek. Alışveriş Günleri, Dünya Geleneksel Sağlık Buluşmaları programları da bu yıl ilk kez yapılacak. Festival, yerlilerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi amaçlıyor.

Festival programına Sibel Can, Hüseyin Turan, Ziynet Sali, Mustafa Ceceli, Hande Yener ve Murat Dalkılıç katılacak. Ayrıca festival boyunca halk dansları, kukla ve gölge oyunları, korserler ve resim sergileri de yer alacak. Manisa Altın Lale Türk Sanat Müziği Yarışması ise açıkhava programı şeklinde olacağı için mayıs ayında yapılacak. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER