ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:29

5. İzmir İktisat Kongresi'nde tarım konusu masaya yatırıldı


5. İzmir İktisat Kongresi, 34 oturumun tamamlanmasıyla sona erdi. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli ekonomi buluşmalarından olan kongrenin son gününde, iki oturum tarım sektörüne ayrıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları başkanlığındaki, "Tarım ve Gıda Sektöründe Dönüşüm" başlıklı ilk panelde Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Güneş, Sulama Birlikleri Derneği Başkanı Mehmet Ergücen, Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Rahime Petek Ataman, Türkiye Süt Et Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Murat Yörük, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkan Danışmanı Hüseyin Coşkun ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'ndan Ozan Acar söz aldı. Panel sonunda kısa bir değerlendirme yapan Müsteşar Mirmahmutoğulları, Türkiye’deki tarım faaliyetleri diğer ülkelerle karşılaştırılırken verilerin sağlıklı bir şekilde ortaya koyulması gerektiğini ifade etti. Türk tarımının gelişimi açısından sektör üzerindeki istihdam baskısının ortadan kaldırılması gerektiği üzerinde durarak, diğer bir önemli sıkıntının da miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmesi olduğunu belirtti. Bakanlık girişimiyle bunun önüne geçildiğini anlatan Mirmahmutoğulları, “Tarım arazileri, nüfusun konut ihtiyacı olduğu için kullanım dışına çıkmıyor. Miras yoluyla o kadar bölünüyorlar ki tarım yapılamaz, traktör dönemez hale geliyor. Buna çözüm üretmemiz lazımdı. Biz de elimizden geleni yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bölünmüş tarım arazilerinin tamamını toplulaştıracağız. Zaten büyük çoğunluğunu tamamladık, çok az bir alan kaldı.” dedi. Tarım arazilerinin korunmasını sağlamak için Miras Kanunu'nda düşünülen değişikliğin Meclis gündeminde olduğunu aktaran Vedat Mirmahmutoğulları, konuşmasının devamında Türkiye’nin tarım ekonomisi konusunda dünyanın yedinci büyüğü olduğunu kaydetti. Dünyadaki ekonomik krizle birlikte yaşanan kuraklığa rağmen Türkiye’de tarım ekonomisinin sekiz yıl üst üste büyüme kaydettiğini vurgulayarak, ülkenin genel ekonomisinin üstünde olduğunu anlattı.

EGE BÖLGESİ'NİN GELECEĞİ KONUŞULDU

5. İzmir İktisat Kongresi'nde tarım sektörüne yönelik diğer panelse Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli’nin başkanlığında yapıldı. "Ege Bölgesinde Tarım ve Gıda Sektörünün Geleceği" panelinde Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Karaca, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çelik, Yaşar Holding İcra Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, Te-Ta Teknik Tarım'dan Sümer Tömek Bayındır ve Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Handan Giray söz aldı. Tarım ve gıda sektörüne ilişkin küresel gelişmelerin ve eğitimlerin konuşulduğu panelde, sektöre ait nitelikli işgücünün geliştirilmesi konusuna parmak basıldı. Gıda sektörüne yönelik girişimciliğin arttırılması gerektiği konusunun da gündeme taşındığı panelde ayrıca Ege Bölgesi'nde tarım ve gıda sektörünün geliştirilmesine yönelik devlet yardımları değerlendirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER