ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 10:33

5. İzmir İktisat Kongresi yarın başlıyor


Türkiye'nin tarihi ekonomik buluşmalarından biri olan İzmir İktisat Kongresi'nin 5'incisi yarın başlayacak. "Küresel Yeniden Yapılanma Sürecinde Türkiye Ekonomisi" ana temasıyla açılacak panelde 34 oturumda 241 panelist konuşacak, 3 bine yakın davetli izleyecek.
Kalkınma Bakanlığı tarafından İzmir Valiliği ve İzmir Kalkınma Ajansı işbirliğiyle Swiss Otel Grand Efes Kongre Merkezi'nde düzenlenecek kongrenin açılış oturumu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim'in yapacağı konuşmalarla başlayacak.
Üç gün devam edecek kongrede toplam 34 oturumda 21'i yurt dışından 241 panelist konuşma yapacak. Paneli izlemek için 151'i yabancı 3 bine yakın davetlinin katılım teyidi verdiği belirtildi.
4'üncüsü 5-9 Mayıs 2004 tarihlerinde "bilgi toplumu ve AB'ye üyelik perspektifi" ağırlıklı temalarıyla gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi'nin yarın başlayacak 5'incisinde ise küresel kriz ve Türkiye'nin konumu tartışılacak.
Açılış oturumu sonrası düzenlenecek özel oturumda Başbakan Yardımcısı Babacan ve Dünya Bankası Başkanı Kim Yong, Ekonomist Deniz Gökçe'nin moderatörlüğünde "Küresel Ekonomik Gelişmeler Çerçevesinde Türkiye Ekonomisi" başlıklı oturumda konuşacak.
2008 yılından bu yana küresel krizle boğuşan dünya ekonomisinde kriz sonrası süreçte oluşacak yeni yapılanma içinde Türkiye'nin yerinin tartışılacağı kongrede yüksek ve istikrarlı büyüme, sanayileşme, girişimcilik, Ar-Ge ve yenilik, nitelikli insan kaynağı, bölgesel gelişme, rekabetçi ve yaşanabilir kentler, kapsayıcı kalkınma politikaları, işgücü piyasası ve istihdam, sürdürülebilir kalkınma ve yeşil büyüme, kamu ekonomisi, kamu yönetimi reformları, bilişim politikaları, uluslararası rekabet gücü, uluslararası ticaret ve benzeri konu başlıkları altında politika önerileri alınacak.
Kongrenin zamanlamasında etkili olan İzmir'in EXPO 2020 adaylığı konusunda da özel bir oturumun düzenleneceği kongrede, İzmir ve Ege Bölgesi'ne özel 12 oturum düzenlenecek.
Kongre, 1 Kasım Cuma günü düzenlenecek kapanış oturumuyla sona erecek.
Kurtuluş Savaşı sonrası, Cumhuriyet'in ilanı öncesi Mustafa Kemal Atatürk'ün katılımıyla 17 Şubat - 4 Mart 1923 tarihinde düzenlenen ilk kongrede, yeni kurulan devletin ekonomik temelleri atılmıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER