ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 12:28

4. Saraybosna İş Forumu başladı


"Güneydoğu Avrupa İçin Gelişme Modelleri ve Dersler" konulu 4. Saraybosna İş Forumu, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da başladı.
     Bosna Bank International (BBI) ve İslam Kalkınma Bankası tarafından Holiday Oteli'nde düzenlenen forumun açılışında konuşan Saraybosna İş Forumu Müdürü Amer Bukviç, forumun yatırımcıları Bosna Hersek'e çekmek için en iyi fırsatlardan biri olduğunu belirtti.
     "Türkiye, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin tecrübelerinin, Bosna Hersek için çok önemli" olduğuna işaret eden Bukviç, "Umarım, bu tecrübelerden yararlanmayı ya da yeni fikirler sunmayı biliriz" dedi.
    
     -Türkiye'nin büyüme sırları anlatılacak-
    
     Foruma, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yanı sıra eski Malezya Başbakanı Mahathir bin Mohammad, eski Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Mali İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Obaid Humaid Al Tayer ile çok sayıda siyasetçi ve işadamı katılıyor.
     4. Saraybosna İş Forumu kapsamında, eski Malezya Başkanı Mahathir bin Mohammad, ülkesindeki gelişme modelleri üzerine sunum yapacak ve Bosna Hersek ile bölge ülkelerindeki gelişme potansiyellerine dair tartışmaya katılacak.
     Başbakan Yardımcısı Babacan da Türkiye'nin ekonomi alanında yakaladığı hızlı büyümenin sırlarını anlatacak.
     Eski Slovenya Cumhurbaşkanı Türk ise ülkesinin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecindeki tecrübelerini aktaracak.
     Konferansın ikinci bölümünde ise tarım, altyapı, enerji ve turizm sektörlerinden yatırımcı kuruluşlar, bu sektörlerdeki uluslararası tecrübeleriyle ilgili sunum yapacak ve Bosna Hersek'teki mevcut potansiyellerin geliştirilmesiyle ilgili tavsiyelerde bulunacak.
     Yarın sona erecek forum kapsamında, yabancı işadamları ile Bosna Hersekli işadamlarının bir araya gelmeleri ve yabancı yatırımcıların Bosna'daki bazı üretim sahalarını ziyaret etmeleri planlanıyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER