ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:14

4. Saraybosna İş Forumu


Eski Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, çok sayıda kültürel, sosyal ve ekonomik faktörün, eski Yugoslavya ülkelerini Güneydoğu Avrupa ülkelerine bağladığını belirterek, bu ülkelerin ortak geleceğinin, Avrupa Birliği'nde (AB) olduğunu ifade etti.
     Türk, 4. Saraybosna İş Formu'nda, Slovenya'nın AB üyelik sürecini anlattı.
     AB üyelik sürecinin, aday ülkelerin hükümetlerinin, sürece sorumluluk duygusuyla yaklaşmasını gerektirdiğini belirtti.
     Slovenya hükümetinin, AB sisteminin gelişmiş ve ayrıntılı bir sistem olduğunun bilincinde hareket ettiğini ve çok sayıda reformu hızla hayata geçirdiğini anlatan Türk, bu sayede AB'nin avantajlarını kullanabilecek konuma geldiklerini söyledi.
     Türk, AB üyesi olmalarına rağmen hala diğer Balkan ülkelerindeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve ona göre pozisyon belirlediklerini kaydetti.
     Balkan ülkeleri arasındaki siyasi ve ekonomik işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Türk, bu ülkelerin sahip olduğu benzer sosyal ve kültürel özelliklerinin diğer işbirliklerini kolaylaştırdığına işaret etti.
     Türk, sosyal, kültürel ve ekonomik benzerliklerin, eski Yugoslavya ülkelerini Güneydoğu Avrupa ülkelerine bağladığına dikkati çekerek, "Eski Yugoslavya ülkelerinin ortak geleceği, Avrupa Birliği'ndedir" dedi.
    
BAE Mali İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Al Tayer
    
     Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Mali İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Obaid Humaid Al Tayer de ülkesinin hızlı gelişme kaydeden bir ülke olduğunu, ancak bunu yeterli görmeyerek 2021 yılı için önüne, "Dünyanın en çok büyüyen 10 ekonomisi arasına girme" hedefini koyduğunu söyledi.
     BAE'nin, kalkınma yolunda öncelikli olarak, yatırım ve istihdam için gerekli ortamın hazırlanmasına odaklandığını belirten Al Tayer, "Hukukun üstünlüğü ilkesi, ülkemizde de geçerlidir. Hem federasyon hem de devlet düzeyindeki hükümetlerimizde yenilikler uygulamaya başladık. Ayrıca, hükümetin sunduğu hizmetler çerçevesinde de rekabet ortamını arttırmayı amaçlıyoruz. Petrole olan bağımlılığımızı azaltmayı ve ihracata ağırlık vermeyi planlıyoruz" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER