ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 17:04

"4 bini aşkın kalkınma projesine destek verdik"


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Anadolu’nun pek çok yerinde 4 bini aşkın kalkınma projesine destek verdiklerini bildirdi. Yılmaz, burada kalkınma ajanslarının önemli rol oynadığını da dile getirdi.

SKY 360 TV’de yayınlanan Üç Nokta programına konuk olan Yılmaz, faaliyetleri ve projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Programda Türkiye’nin ilerlemesine önem verdiklerini belirten Yılmaz, bu anlamda her bir yöre için ayrı kalkınma planları ortaya koyacaklarını, uygulayacaklarını aktardı.

Şu aşamada 26 bölgede kalkınma ajansı, 81 ilde de yatırım destek ofisleri faaliyet yürütüyor. Bu ofislere 20 binden fazla proje sunuldu. Kalkınma ajansları kanalı ile Anadolu’da 4 bini aşkın projeye destek verdiklerine işaret eden Yılmaz, “Ne mutlu bizim insanımız da artık proje, planlama öğreniyor. Sivil toplumuyla, kamusuyla, özel sektörüyle Anadolu’nun dört bir yanında yeni fırsatlar oluşuyor. Geleceğe özgüvenle bakmaya başlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de nüfus artışında gerileme görülüyor. Çare bulunamaması halinde yakın vadede genç nüfus daralacak, yaşlı nüfus artacak. Türkiye’nin zenginleşmeden yaşlanma riskiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Nüfus 2050’de 94 milyonu, 2075’te ise 85 milyonu bulacak. Doğurganlıkta nüfusun kendisini yenileme oranı 2,1, fakat biz 2’nin altlarına kadar gerilemiş durumdayız. Türkiye bu rakamlarla giderse hiçbir zaman 100 milyona ulaşamaz." uyarısında bulundu. Yılmaz, genç nüfusun olmadığı ülkelerde dinanizm kalmadığından söz ederken de "Hem yaşlı hem yoksul bir nüfusa sahipseniz geleceğe dair hiçbir umudunuz olamaz. Mutlaka nüfusumuzu dinamik tutmamız gerek." dedi

Başbakan yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda bu konulara eğildiklerini kaydeden Yılmaz, çok çocuklu aileleri ayıplayan anlayışın değişmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

10. Kalkınma Planı’na değinen Kalkınma Bakanı, “Teknik çalışmalar yaptık şimdi bütün bu çalışmaları süzerek 10. kalkınma planımızı şekillendiriyoruz. Bu senenin ortalarına kadar plan parlamentodan geçecek ve yeni yol haritamızı hayata geçireceğiz.” dedi.

Cevdet Yılmaz, GAP’ın yanında DOKAP, DAP ve KOP için yeni eylem planı yapacaklarını bildirdi.

“MUHALEFETİN SERT ÜSLUBUNU HAK ETMİYORUZ”

Programda çözüm sürecine temas eden Yılmaz, “Burada ülkeye büyük zararlar gelecekmiş gibi bir havea oluşturulmaya çalışılıyor. Kimse kara propagandaya aldanmasın.” diye konuştu. Ölümlerin bitmesinin Türkiye’nin lehine olduğunu dillendiren Yılmaz’a göre ülke geldiği konum itibarıyla teröre tahammül edecek bir ülke değil. Süreçte milli birlik ve devlet bütünlüğünün temel ilkelerini hiçbir şekilde ihmal etmediklerini dillendiren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Milletimizin değerleri ne ise beklentisi ne ise hükümetin de genel çerçevesi odur. Süreçlerde, milli birliğimizi devletimizin bütünlüğünü temel ilkelerimizi hiçbir şekilde ihmal etmek durumunda değiliz. Bu değerlerden vazgeçemeyiz ama bir tarafdan da bu terörü ülkemizin gündeminden çıkarmalıyız."
Hükümetin CHP ve MHP’nin sert üslubunu hak etmediğini savunurken, çözüm sürecine her bir kesimi destek vermeye çağırdı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER