ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 20:17

4. ANGİAD Kadın Platformu Ödül Töreni


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Berkin Elvan'a Allah'tan rahmet dileyerek, "Acılar, başka acılara yol açacak şekilde suistimal edilmemeli. Acılar paylaşılmalı ve hafifletilmeli" dedi.
Çelik, Ankara Genç İşadamları Derneğinin (ANGİAD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği, ''4. ANGİAD Kadın Platformu Ödül Töreni''nde yaptığı konuşmada, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan'a Allah'tan rahmet, ailesine de başsağlığı dileğinde bulundu.
Acıların başka acılara yol açacak şekilde suistimal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Çelik, "Acılar paylaşılmalı ve hafifletilmeli. Acılardan ders çıkartmalı, birbirimize daha çok sarılmalıyız. Bir tek vatan evladının burnunun kanaması bile hepimizin kederi olmalıdır. Birbirimize karşı sorumluyuz. Son günlerde, çeşitli sebeplerle şehit olan polislerimize de Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.
Dünyada insanlığın yarısının, bazı ülkelerde daha fazlasının kadınlardan oluştuğunu anımsatan Çelik, "Kadınlarına hakettiği değeri vermeyen milletler, beyninin yarısını kullanmaktan vazgeçmiştir. Her türlü ayrımcılık reddedilmelidir. Kadın-erkek ayrımcılığı ayaklarımızın altındadır" dedi.
ANGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Semiz de Berkin Elvan'ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Acının tarafı olmaz, acının ideolojisi olmaz. 15 yaşındaki Berkin hepimizin evladıydı" diye konuştu.
Kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik statüsünün güçlenmesinin, demokratik gelişmişliğin ve toplumsal refah seviyesinin göstergelerinden olduğunu vurgulayan Semiz, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer almayı hedefleyen Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemine dikkati çekti.
Semiz, dünyada kadınların iş dünyasına her alanda katılımlarının son on yılda önemli bir ivme kazandığını belirterek, "Kamu kurumlarının yönetim pozisyonlarında ve siyasette kadın-erkek eşitliği esas olmalıdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü küçük bir hatırlatma günüdür. Esas iş tüm zaman dilimlerinde kadın girişimciliğini, kadınların iş hayatında daha aktif yer almalarını sağlayacak projeleri organize etmektir" dedi.
Derneğin ilk kadın başkanı olarak kadınların iş hayatında aktif yer almalarını sağlayacak projelere büyük önem verdiğini ifade eden Semiz, ANGİAD olarak özellikle kadınları cesaretlendirici çalışmalar yapacaklarını söyledi.
Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Başkanı Erkan Güral ise konfederasyonlarının yönetim kurulu üyelerinin yüzde 50'sinin kadınlardan oluştuğunu belirterek, "Sayın Fatma Semiz'in aynı zamanda yeni yönetimimizde ilk kadın başkan vekili olarak yer almasından memnuniyet duyuyorum" dedi.
Konuşmaların ardından, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, milli sporcu Gizem Girişmen, yazar Cemalnur Sargut, AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Zuhal Topçu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in eşi Nevin Gökçek, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Fas Kraliyet Ailesi Üyesi Lalla Omnia El Hassani Sbai, oyuncu Pelin Karahan, sunucu Saba Tümer'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kadına ödül verildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER