ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 14:45

"3.Köprü de, 3.Havaalanı da mutlaka yapılmalı"


TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, 3. Havaalanı’nın da, 3. Köprü’nün de mutlaka yapılması gerektiğini vurguladı.

Sabancı, Kanal İstanbul için de “Projeyi hayal dünyam bile almakta güçlük çekiyor.” dedi.

Adıyaman Genç İşadamları Derneği (AGİD), TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’yı ağırladı. Derneğin ‘Yeni Nesil Girişimcilik’ adlı etkinliğinde söz alan Sabancı, girişimcilik oranının son senelerde iki kat arttığına işaret ederek, “Yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki ülkemizde 2009’dan bu yana girişimcilik oranında yüzde 100’e varan bir artış var. Biz de bu artışın bilincinde olup Türkiye’de rol model sayısını artıracak her türlü yapılanmanın ardında duruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pegasus Havayolları şirketiyle defalarda ülke dışına gittiğini anlatan Sabancı, şöyle devam etti:

“76 milyonluk bir ülkede bulunduğum için mutluyum. Pek çok yatırımcı gördüm ve bunların yarısı Türkiye’den şirketler. Türkiye'nin böyle bir iyi bir durumu var. Bu durumun altını ekonomik olarak doldurmamız gerekir. O da girişimcilerin görevi. Ankara, bilhassa genç insan kaynağımızla övünüyoruz. Her sene 800 bin genç, iş bulmak için istihdama katılmaya çalışıyor. Bunların yüzde 20'si yani beşte biri istihdam dışında. Görevimiz bu Türkiye'nin içinde bulunduğu muazzam ortamın altını doldurmak, gençleri istihdam edecek girişimcilik ekosistemini yaratmak."

Adıyaman'da kadınların istihdama katılımının diğer illere göre yoğun olduğunu bildiren Sabancı, "Girişimcilik evrensel bir davettir, kadınlarımızı daha çok girişimci olmaya davet etmeliyiz." dedi.

Sabancı, Amerikalı bir girişimciyle tanıştığını aktarırken, onun öğütlerini "En iyi adamla çalış. Kendine göre ürün yapılmamalı, konuğunu her daimdinle.” diye sıraladı.

Ali Sabancı, hava ulaşımının gelişmesi için 3.Havaalanı’nın mutlaka yapılması gerektiğini dile getirdi. Sabancı, şunları kaydetti:

“Eğer bu bölgede yaşamaya devam edeceksek, hava ulaşımının gelişmesi için 3.Havaalanı’nın mutlaka yapılması gerekir. Bununla birlikte İstanbul’da trafik çilesine çare olacaksa 3.Köprü projesinin de en kısa sürede tamamlanması gerekir. Bu programa Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bağcılar’a 3,5 saatte gelebildim. İnsanlar 3,5 saatte Londra’ya uçuyor. Bununla birlikte trafikte uzun uzadıya kalan insanda sinir ve stres artarken, moral ve motivasyon geriliyor. Bir girişimci olarak bu enerjimizi yollarda harcamamalıyız. Onun için 3.Köprü mutlaka yapılmalı. Gençlerimizin de bu gibi projelere karşı olmasını da saygı ile karşılamak durumundayız.”

Kanal İstanbul’a da değinen TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı’nın proje için “Hayal dünyam bile almakta güçlük çekiyor.” yorumu AGİD üyelerinden alkış aldı.

Etkinlikte ‘Yılın İşadamı ve Yılın Genç Girişimcisi’ de ödüllendirildi. Yılın İşadamı Ödülü’ne layık görülen ÇETAŞ Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Taşar ve Yılın Genç Girişimcisi ödülüne değer bulunan Baykurt Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Baykurt’a plaketleri takdim edildi. Plaketleri Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş ve Darülaceze Müessese Müdürü Nevzat Bayhan verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER