ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 20:02

36. TAYSAD Genel Kurulu


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ''Sektörde, 2013 yılında dengeli dış ticaret yaptık. İhracatımız da ithalatımız da 17 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. 2023 yılında, otomotiv sektörünün 75 milyar dolar civarında ihracatını hedefliyoruz'' dedi.
Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneğinin (TAYSAD) 36. genel kurulunda konuşan Işık, geçen ayın sonunda Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme San. ve Tic. AŞ'nin (OTAM) açılışının gerçekleştirildiğini hatırlatarak, otomotiv yan sanayicilerinin Ar-Ge, test ve patent gibi konulara büyük önem verdiğini görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.
Işık, 154 Ar-Ge merkezi bulunduğunu, 60'ının otomotiv sektöründen olduğunu belirterek, ''Geçtiğimiz günlerde Ar-Ge merkezleriyle ilgili önemli bir zirve yaptık, Ar-Ge merkezleri performans endeksinin 2012 sonuçlarını açıkladık. Endeks puanları kabul edilir düzeyde ancak daha da iyileştirmemiz gerektiği de çok açık bir gerçek'' diye konuştu.
Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli personel sayısını 50'den 30'a indirdiklerini anımsatan Işık, daha fazla TAYSAD üyesinin Ar-Ge merkezi kurmasını istediklerini kaydetti.
Otomotiv sektörünün dünyada öne çıkan, temel sektörlerden olduğunu vurgulayan Işık, bu sektörü yalnızca kendisi için değil, çok geniş bir yan sanayi örgütlenmesi olduğu için de önemsediklerini dile getirdi.
Işık, TAYSAD üyelerine şöyle seslendi:
''Otomotiv Strateji Belgesi'ni başarıyla uyguluyoruz. Bu yıl süresi bitecek belgenin revizyonuyla ilgili çalışmaları da başlatıyoruz. Revizyon sürecinde de sizden azami katkı bekliyoruz. Sektörde, 2013 yılında dengeli dış ticaret yaptık. İhracatımız da ithalatımız da 17 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. 2023 yılında, otomotiv sektörünün 75 milyar dolar civarında ihracatını hedefliyoruz.''
- Otomotiv sanayisinde yeni teknolojiler
Küresel ısınmayla çevresel faktörler konusundaki bilinç ve beklentinin arttığını dile getiren Işık, şöyle devam etti:
''Otomotiv sanayisinde araç hafifletme, yeni malzemeler ve yeni teknolojiler konusunda çalışmalar her geçen gün artıyor. Yan sanayimizin de gelişmelere hazır olması gerekiyor. Özellikle yeni nesil, çevre dostu, hibrid, elektrikli araçlar konusunda adım atmalıyız. Özellikle gelişmiş ekonomilerde tüketici tercihleri daha esnek hale gelmeye başladı, tercihler de bireyselleşiyor. Seri üretim mantığı yavaş yavaş gerileyecek gibi duruyor. Bu ihtiyaca cevap vermenin yolu da ana ve yan sanayide Ar-Ge, tasarım ve inovasyon çalışmalarına yoğunlaşmaktan geçiyor.''
- Yazılım Strateji Belgesi
Işık, otomotiv teknolojisinde ortaya çıkan, kendi kendine park eden sistemler, sensörler, uyarı sistemleri gibi birçok yeniliğin yazılım kaynaklı olduğuna işaret ederek, yazılım konusuna ayrı önem vermek durumunda olduklarını kaydetti.
Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bugün yazılım, her sektör için olmazsa olmaz özellik taşıyor. Yazılımı ülkemizin geleceği açısından stratejik sektör görüyoruz. Bu nedenle Yazılım Strateji Belgesi'ni hazırlama kararı aldık. İnşallah bu yıl içinde özellikle bitirmiş olacağız. Üretim için yazılımı çok daha önemseyeceğiz. OSB'lerde, üretim merkezlerinde yazılımın ağırlığını gittikçe artırıp, ürünümüzün katma değerini daha fazla yükseltmek durumundayız. Bu açıdan Gebze'de kuracağımız Bilişim Vadisi'nin otomotiv sektörüne de yeni soluk getireceğine inanıyorum. Bu yıl inşallah Bilişim Vadisi'nin birinci etabı altyapı çalışmalarına başlayacağız.''
(Sürecek)
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER