ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:15

2B’de yüzde 50 indirim tatmin etmedi


Kamuoyunda 2B yasası olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışını düzenleyen yasada yapılan son değişiklikle, satış sırasında rayiç bedelinin yüzde 50’sinin alınması, peşin ödemede ise yüzde 60 indirim yapılması kararı Antalya’daki hak sahiplerini tatmin etmedi. Merkez Aksu ilçesine bağlı köylerde yaşayanlar Maliye Bakanlığı’nın yüksek olan rayiç bedellerini yeniden belirlemesini istiyor. Bunu yaparken de emlak vergileri, Ziraat Bankası eksperlerinin belirlediği rakamlar, icra kayıtları ve kamulaştırma bedelleri ışığında tespit yapılmasını istiyor. Hak sahipleri aksi halde nesillerdir yaşadıkları, ekip biçtikleri toprakları almalarının mülkün olmadığını dile getiriyor.

Aksu’ya bağlı Hacıaliler’de yaşayan Zeynep Ekici, 60 yaşında olduğunu ve annesinin kendini burada doğurduğunu anlatarak, atalarının 200 yıldır bu köyde yaşadığını söylüyor. 2B yasası çıktığından bu yana gözleri ve kulakları televizyonda olduğu için iş yapamaz hale geldiklerini belirten Ekici, diken üstün olduklarını söyledi. TBMM’de gece yapılan son düzenlemeyle rayiç bedellerinin yüzde 50 indirilmesinin de yüzlerini güldürmediğini ifade eden Zeynep Ekici, “Yetmez. Şu an toprağım 100 bin lira. 50’si düştüğünde 50 bin lira yapar. Benim bu 50 bin lirayı ödemeye ömrün yeter mi? 10 dönüm yerim var. Sabaha kadar gözüme uyku girmiyor.” diyor.

Hacıaliler Muhtarı İbrahim Ekici, rayiç bedellerinin belirlenmesi sırasında adil davranılmamasından şikayetçi. Köylerinde tapusu olduğu halde dönümü 25-30 bin liraya satılan yerler arasında 250 bin liraya kadar rayiç belirlenenler bulunduğuna dikkat çekiyor. Köylerindeki en düşük rayiç bedelinin 70 bin lira olduğunu anlatan muhtar Ekici, ancak emlak vergilerinin 5 ile 10 lira arasında değiştiğine işaret ediyor. Maliye Bakanlığı’ndan Aksu’da yeniden bir çalışma yapmasını isteyen Ekici, “Maliye Bakanlığı’ndan tek isteğimiz var. Antalya’nın Aksu ilçesine gelsin, görsün. Elimizde kamulaştırmalar var. Kendilerinin ihaleyle sattığı yerler, icralar var. Devletin bankası Ziraat Bankası’nın eksperlerinin belirlediği fiyatlar var. Bunları göz önüne alsın. Başka bir şey istemiyoruz. Biz buraları bedava alalım istemiyoruz ama hakkı neyse onu istesin.” diye konuştu.

Aksu’daki 1,5 dönüm serasında çiftçilik yapan Nuri Dönmez de, “110 bin lira rayiç bedel belirlediler. Yüzde 50 önemli değil. Biz, 2B yasasına karşı değiliz. 110 bin liraya burayı kimse alamaz. Şu an karnımızı zor doyuyoruz. İndirimle 50 bin liraya düştü, ama almamız mümkün değil. 2B yasasına sevinmiştik, ama çıkmasaydı bundan iyiydi. Zor durumdayız. Başbakanımızdan tek dileğimiz, rayiç bedelinin düşmesi. Değerinde alalım. Bu yeri bedava alalım demiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yeni düzenlemenin kendilerine hiçbir faydası olmadığını savunan Osman Coşkun da düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Rayiç bedelleri çok yüksek. Benim toprağım için belirlenen rayiç bedeli 85 bin lira. Yüzde 50 indirimle 42 bin 500 liraya düşüyor. Ödemek mümkün mü? Bu seradan, masrafları çıkardığımda, yılda 8 -9 bin lira para kazanırım. Onunla ödemek mümkün mü?”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER