ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 12:56

2B arazileri ayiç bedelinin yüzde 50’si olacak


B arazilerinden 400 metrekareye kadar olan taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 50’si, 400 metrekareden fazla olan taşınmazların satış bedeli ise rayiç bedelin yüzde 70 üzerinden hesaplanacak.

Resmi Gazete’de konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre 2B arazilerinin rayiç bedelin yüzde 70'i olarak uygulanan satış bedeli bazı durumlarda yüzde 50'ye kadar çekilebilecek. Bu minvalde birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplaması hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanması şartıyla, hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si olarak uygulanacak.
Maliye Bakanlığı'nın Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ'le 4 Temmuz 2012 tarihinde yayınlanan Milli Emlak Genel Tebliği'ne ilişkin bazı değişiklikler yapıldı. Daha önce 2B arazilerinde satış bedeli rayiç bedelin yüzde 70'i olarak uygulanırken, değişiklik ile buna istisnai bir durum tanındı.

2B arazilerine dair Resmi Gazete’de yapılan duyuruda "Hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedeli; taşınmazın yüzölçümünün 400 metrekareye kadar olan kısmı için rayiç bedelin yüzde 50'si, fazlası için rayiç bedelin yüzde yetmişi üzerinden hesaplanarak belirlenecektir. Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacaktır. Bir taşınmazdaki hak sahipliğinin devredilmesi halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, taşınmazın sadece 400 metrekaresi için ve hak sahiplerinin taşınmazdaki hisselerine oranlanarak yapılacaktır.”ifadelerine yer verildi.

Başvuru sahiplerinden tahsil edilen bedeller; peşin satışlarda satış bedelinden, taksitli satışlarda peşinat bedelinden ve kalan taksitlerden hesap edilecek. Ancak hak sahiplerinden varsa başvuru tarihi itibariyle son 5 yıl için tahsil edilen ecrimisil bedelleri satış bedelinden öncelikle düşülecek. Kanunun anılan hükmünün yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuru bedeli yatırmadan yapılan başvurular ile bundan sonra yapılacak başvurular başvuru bedeli alınmaksızın geçerli kabul edilecek. Daha önce tahsil edilen başvuru bedellerinin taşınmazın satış bedelinden fazla olması durumunda aradaki fark, ferağ işleminin gerçekleştirilmesinden itibaren ilgilinin başvurusu üzerine 30 gün içinde iade edilecek.

BİRDEN FAZLA TAŞINMAZA TALİP OLANA YÜZDE 50 SATIŞ BEDELİ BİR TAŞINMAZA UYGULANACAK

Birden fazla taşınmazda hak sahibi olunması halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, hak sahibinin tercih edeceği sadece bir taşınmaz için uygulanacak. Bir taşınmazdaki hak sahipliğinin devredilmesi halinde yüzde 50 satış bedeli hesaplaması, taşınmazın sadece 400 metrekaresi için ve hak sahiplerinin taşınmazdaki hisselerine oranlanarak yapılacak.

Satış bedeli peşin veya taksitle ödenebilecek. Peşin ödemelerde satış bedeline yüzde 20 oranında indirim uygulanacak ve bu bedel idarece yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek. Taksitli satışlarda; satış bedeline yüzde 10 indirim uygulamasından yararlanmak istenilmesi halinde bu şekilde belirlenen tutarın en az yarısı, en az yarısının peşin ödenmek istenilmemesi halinde satış bedelinin yüzde 10'u, yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek. Kalanı ise, belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda altı eşit taksitle, dışında en fazla 4 yılda 8 eşit taksitle faizsiz olarak ödenecek. Taksit dönemleri, hak sahiplerinin talebi dikkate alınarak belirlenecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER