ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 15:18

" 23 AB ülkesini geride bıraktık"


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin bugün gerek bütçe açıkları ve gerek kamu borçları noktasında AB üyesi 23 ülkeden daha iyi durumda olduğunu belirterek, ''Geçtiğimiz yıl, toplam kamu borçlarının milli gelire oranının yüzde 39 seviyelerine inmesi ki 2012'de inşallah yüzde 36'lar seviyesine inecek. Bu, tarihimize önemli bir rekor olarak geçecek'' dedi.
     Çağlayan, Türk-Portekiz İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Portekiz Başbakanı Pedro Passos Coelho'nun ziyaretinin, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artmasına katkı sağlayacağını söyledi.
     Türkiye'nin de 10 yıl önce Avrupa'nın diğer ülkeleri ve Portekiz'in yaşadığı ekonomik sıkıntıları yaşadığını hatırlatan Çağlayan, ''Yani bizler de damdan düştük. Bizde önemli bir atasözü vardır. 'Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar' derler. Bu anlamda Türkiye, bundan 10 yıl önce gerek siyasi istikrarın olmadığı gerek ekonomik istikrarın olmadığı, bütçe disiplininin olmadığı ve son derece kötü yönetildiği bir dönemdeydi'' dedi.
     Türk özel sektörünün aynı özel sektör olduğunu anlatan Çağlayan, ''Son 10 yıl içinde Türk özel sektörünün genetiği ile oynamadık'' ifadesini kullandı.
     Türk iş dünyasının geride kalan 10 yıl içinde kendine verilen destek ile önemli başarılar sağladığını kaydeden Çağlayan, Türkiye'nin krizi fırsata çevirmiş ülke olduğunu dile getirdi.
     Çağlayan, Türkiye'nin son 10 yılda yakaladığı ekonomik ve siyasi istikrar ile kendisini gümrük duvarları ile kapatmış bir yapıdan çıkarak tüm dünya ile ticari, siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştiren bir ülke konumuna geldiğini ifade etti.
     Dünyada yaşanan ekonomik kriz ve Avrupa pazarlarında yaşanan ekonomik dar boğaza rağmen Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 8,5 büyüdüğünü hatırlatan Çağlayan, şunları söyledi:
     ''Bugün gerek bütçe açıkları ve gerek kamu borçları noktasında AB üyesi 23 ülkeden daha iyi durumdayız. Geçtiğimiz yıl, toplam kamu borçlarının milli gelire oranının yüzde 39 seviyelerine inmesi ki 2012'de inşallah yüzde 36'lar seviyesine inecek. Bu, tarihimize önemli bir rekor olarak geçecek.''
     Türkiye'nin 2002 yılındaki ihracatının 36 milyar dolar olduğunu anımsatan Çağlayan, Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki ekonomik dar boğaza karşın bu bölgelerdeki ülkelere ihracatın 150 milyar doları aşacağını kaydetti.
     Çağlayan, Türkiye'nin geçen yıl 39 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdiğini, bu yıl da bu rakamı 45 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.
    
     -''Üçüncü ülkelerde işbirliği yapmak istiyoruz''-
    
     Türkiye'nin Portekiz ile ilişkileri daha de geliştirmek istediğini dile getiren Çağlayan, Coelho'nun ziyareti ve iş dünyasının kendi arasında yapacağı görüşmelerin söz konusu isteği karşılayacağına inandığını söyledi.
     Bakan Çağlayan, Portekiz ile sadece mal alış-satışında bulunmak gibi bir anlayışa sahip olmadıklarına dikkati çekerek, ''Bizim anlayışımızda birbirimizin avantajlarını ortak kullanarak üçüncü ülkelerde iş birliği yapmak istiyoruz'' dedi.
     Türkiye'de gelecek 10 yılda enerji ve ulaşım alanında 250 milyar dolardan fazla yatırım yapacaklarını, kentsel dönüşüm projesi kapsamında da 20 milyondan fazla konutu yeniden inşa edeceklerini ve bu yatırımların da yaklaşık 400-500 milyar doları bulacağını anlatan Çağlayan, ''Portekiz iş dünyasını bilhassa buraya odaklanmaya davet etmek istiyorum'' diye konuştu.
     Bakan Çağlayan, Türkiye'ye son 9 yılda gelen doğrudan yabancı yatırım tutarının 120 milyar doları geçtiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER