ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 21:42

207 uluslararası sermayeli şirket kuruldu


Ekonomi Bakanlığı, şubat ayında, 627 milyon dolar uluslararası doğrudan yatırım girişi olduğunu açıkladı.

Ekonomi Bakanlığının, 2013 yılı Şubat ayı ''Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni'' yayımlandı.

Bültene göre, şubat ayında 627 milyon dolar düzeyinde uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti.

Uluslararası yatırımcıların Türkiye'deki yeni veya mevcut şirketleriyle iştirak ettikleri yerli sermayeli şirketlerdeki ortaklık paylarına ilişkin transferleri içeren sermaye girişi, 2013 Şubat ayında 598 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Sermaye girişinin, 15 milyon doları elektrik, gaz ve su sektöründen geldi. 598 milyon dolar olan nakit sermaye girişinin, 359 milyon dolarlık bölümü Asya ülkelerinden geldi.
    
207 uluslararası sermayeli şirket kuruldu
    
Şubat ayında 81 uluslararası sermayeli şirket kurulurken, 1 yerli sermaye şirketi de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleştirdi. Bu şirketler, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama sektörlerinde faaliyette bulundu.

Ocak-şubat döneminde, kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 15 uluslararası sermayeli şirketin, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketler, toptan ve perakende ticaret sektöründe ve imalat sanayi sektöründe faaliyette bulunuyor.

2013 yılı Ocak-Şubat döneminde kurulan 289 uluslararası sermayeli şirketin, 126'sı AB ülkeleri, 94'ü Yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 21'i ise diğer Avrupa ülkeleri ortaklı şirketlerden oluştu.
    
Türkiye'deki uluslararası sermayeli şirketler
    
Bu yılın şubat ayı sonu itibariyle toplamda 27 bin 831 uluslararası sermayeli şirket kuruldu. 5 bin 515 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti.

Söz konusu şirketler, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulunuyor. İmalat sanayinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken, bunu gıda ürünleri, içecek ve tütün imalatı ve tekstil ürünleri imalatı izledi.

Uluslararası sermayeli şirketlerin ülke gruplarına göre dağılımına bakıldığında ise AB ülkeleri ortaklı girişim sayısı 16 bin 728 ile birinci sırada yer aldı. AB ülkeleri ortaklı uluslararası sermayeli şirketlerin içinde Almanya 5 bin 259 şirket ile birinci sırayı aldı. Almanya'yı İngiltere (2 bin 482) ve Hollanda (2 bin 132) izledi.
    
Yatırım Projeleri
    
Ekonomi Bakanlığı tarafından şubat ayında yatırım teşvik belgesi düzenlenen 14 proje kapsamında yaklaşık 219,1 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü.

Böylece, 2013 yılında belgelendirilen yatırım proje sayısı 44'e, belge kapsamındaki yatırımların tutarı ise 1 milyar 904 milyon dolara ulaştı.

Söz konusu 44 yatırım teşvik belgesinin 34'ü imalat, altısı hizmetler, ikisi madencilik ve taş ocakçılığı, biri elektrik, gaz ve su, diğeri de tarım ve ormancılık sektörlerinde düzenlendi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER